Jak zarobić na rękodziele i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak zarobić na rękodziele i czy w ogóle jest to możliwe?

Rękodzieło, a więc wytwarzanie produktów za pomocą własnych rąk, w ostatnim czasie eksplodowało w popularności. Nie tylko wśród konsumentów, ale także wśród osób, które są zainteresowane rozpoczęciem kariery w tej dziedzinie. W erze sieciówek i masowej produkcji ludzie szukają sposobu, aby wyróżnić się i zdobyć coś wyjątkowego, a to właśnie mogą uzyskać kupując od rękodzielników. Z drugiej strony wciąż powszechne jest przekonanie, że dzierganie, rzeźbienie i inne tego typu działania to raczej sposób na dodatkowe zarobienie na swoim hobby, a nie na wykorzystanie jako główne źródło dochodu. Czy jednak na pewno musi tak być? Jak zarobić na rękodziele i czy w ogóle da się to zrobić?

Czy rękodzieło ma w ogóle sens?

Mogłoby się wydawać, że obecnie rękodzieło nie ma już sensu. W końcu wymaga dużo czasu i nie może być z tego powodu tanie, podczas gdy zewsząd wyglądają ultra-tanie chińskie alternatywy. Faktycznie, niektórzy zdecydują się na właśnie takie tanie, niskiej jakości opcje. Inni jednak postawią na wyższej jakości lokalne alternatywy.

Na coraz większej ilości produktów, nawet w większych sklepach, można znaleźć informacje o tym, że zostały wykonane ręcznie, a do tego w Polsce. Ludzie sobie to cenią i są bardziej skłonni je zakupić, nawet jeśli cena jest wyższa niż chińskiego odpowiednika.

Ludzie szukają sposobu na indywidualność i oryginalność, co może zapewnić im właśnie kreatywne i dobrze zrobione rękodzieło. Mowa tu zarówno o ubraniach, biżuterii i ozdobach, jak i wielu innych produktach.

Jak zarobić na rękodziele?

Jak widać, popyt na rękodzieło jest, i to całkiem spory. Niestety w związku z tym duża jest także podaż – wkraczamy więc na rynek, który wypełniony jest doświadczoną i znaną już w kręgach rękodzielniczych konkurencją. Wbrew pozorom jednak nie uniemożliwia to osiągnięcia sukcesu, chociaż rzeczywiście całą sprawę utrudnia.

Co więc zrobić, aby się wybić, a nie zniknąć w tłumie? Przede wszystkim trzeba być oryginalnym i mieć na siebie i swoją markę pomysł. Mogłoby się wydawać, że to niemożliwe, bo wszystko już było, ktoś kiedyś to zrobił i nie da się stworzyć niczego innego. To jednak nieprawda.

Trzeba po prostu intensywnie myśleć i eksperymentować. Można na przykład łączyć różne materiały i wykorzystywać niecodzienne surowce (na przykład przedmioty codziennego użytku) lub wykorzystywać je w nieoczekiwane i atrakcyjne wizualnie sposoby.

Zarabianie na rękodziele jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy bowiem sprzedawać swoje produkty nie tylko na terenie całego kraju, ale też na terenie niemal całego świata. Dodatkowo mieszkając w Polsce stać nas będzie na zaproponowanie atrakcyjnych cen w euro czy dolarach. Dla nas i tak będą one wyższe niż to, co zarobilibyśmy kierując się tylko do polskich klientów w złotówkach, a dla osób zarabiających w walutach o wyższej wartości będą one niższe od konkurencji.

Zarabianie na rękodziele – podsumowanie

Na pytanie jak zarobić na rękodziele odpowiedzi może być mnóstwo, ale najważniejsza z nich jest taka: po prostu czymś się wyróżnij. Początki nigdy nie będą łatwe, dlatego też na początku rzeczywiście rękodzieło będzie tylko wykonywanym po pracy czy w weekendy hobby, które być może pozwoli na zarobienie odrobiny dodatkowych środków. Budowanie coraz większej bazy klientów, a także świadomości o marce w pewnym momencie może pozwolić na uczynienie rękodzieła swoim głównym źródłem dochodu. Niejednej osobie już się to udało, więc jak najbardziej jest to możliwe. Nie obędzie się jednak bez wysiłku, zaangażowania oraz cierpliwości.

 

Dodaj komentarz