Myślisz o rozwoju własnej firmy lub chcesz założyć działalność gospodarczą, ale nie wiesz skąd pozyskać pieniądze? Rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki preferencyjne ze środków Unii Europejskiej. Produkt skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują największego wsparcia. Zobacz jak działają pożyczki unijne i kto może z nich skorzystać.
Pożyczki unijne – co to jest?
Pożyczki preferencyjne ze środków UE są odnawialnym instrumentem finansowym, który uzupełnił szeregi dotacji unijnych. Te drugie są opcją dostępną od dawna, jednak mocno ograniczoną. Dotacje nie były dostępne dla każdego, jednak wielu przedsiębiorców się o nie ubiegało. Rozwiązaniem problemu i wyrównaniem szans okazały się pożyczki preferencyjne.
Z pożyczek unijnych można korzystać wielokrotnie. Wystarczy spłacić stare zobowiązanie i można ubiegać się o nowe. Co ważniejsze, pożyczki są dostępne po dużo korzystniejszych warunkach niż firmowe kredyty bankowe. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie dla małych firm, których nie stać na drogie zobowiązania finansowe. Należy jednak pamiętać, w odróżnieniu od dotacji unijnych, pożyczki są zwrotne. Dzięki temu można za to uzyskać o wiele większe kwoty.
Kto udziela pożyczek unijnych?
Na terenie każdego województwa działają fundusze pożyczkowe. Zajmują się one rozdzielaniem budżetu i udzielaniem firmom finansowego wsparcia. Wszystkie pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Dlatego też po pożyczkę unijną trzeba udać się do specjalnej instytucji, ponieważ banki komercyjne nie zajmują się udzielaniem tego typu zobowiązań. Pożyczki unijne charakteryzują się niskim oprocentowaniem. Łatwość ich pozyskania wynika także z faktu, że instytucje nie wymagają tak wysokiej jak banki zdolności kredytowej.
Kto może ubiegać się o pożyczkę unijną?
Pożyczki preferencyjne ze środków UE przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Co to dokładnie oznacza? Żeby uzyskać pożyczkę unijną musisz spełniać cztery podstawowe kryteria. Przede wszystkim zatrudniać maksymalnie 250 pracowników. Ta górna granica wyznacza rozmiar firmy. Po drugie Twoja firma nie może generować rocznego przychodu większego niż 50 mln euro. Musisz posiadać siedzibę w województwie, w którym wnioskujesz o pożyczkę oraz nie posiadać wystarczających środków na rozwój firmy.
Ubiegając się o pożyczkę preferencyjną ze środków UE, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. W przygotowywaniu niezbędnych dokumentów pomoże Ci ekspert z CRBiP (Centrum Rozwoju Biznesu i Przedsiębiorczości).
Na co można przeznaczyć pożyczki unijne?
Dzięki uzyskanym pieniądzom będziesz mógł wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku. Pożyczkę możesz przeznaczyć na inwestycje związane z rozwojem firmy, ale także na bieżącą działalność. Jakie są dostępne opcje? Pożyczki unijne dzielą się na trzy kategorie: pożyczki obrotowe, inwestycyjne i płynnościowe. Każda z nich ma konkretny cel, na który można spożytkować pieniądze. Jednak wszystkie mają pomóc małych firmom się rozwijać.