Od płynności finansowej zależy sprawne działanie firmy. Zaciągnięcie kredytu nie zawsze jest objawem jakiegoś problemu. Dodatkowe pieniądze pozwalają na sfinansowanie drogich inwestycji, które przekładają się rozwój. Mogą pomóc także utrzymać płynność finansową, w przypadku spóźnionych opłat od kontrahentów. Jakie są rodzaje kredytów dla firm? Kiedy warto z nich skorzystać?
Kredyty dla firm: kredyt obrotowy
Jednym z najpopularniejszych kredytów dla firm, jest kredyt obrotowy. Pozwala on na finansowanie bieżącej działalności, a tym samym utrzymanie płynności finansowej. Ten rodzaj kredytu należy do zobowiązań krótkoterminowych. Należy jednak pamiętać, że to czy otrzymamy kredyt zależy od naszej zdolności kredytowej. Na co możemy przeznaczyć kredyt obrotowy? To dobre źródło finansowania np. kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników czy wydatków administracyjnych. Dzięki kredytowi obrotowemu możemy spłacić także raty i pożyczki firmowe oraz zakupić towary niezbędne do działalności firm.
Kredyty dla firm: kredyt inwestycyjny
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kredytów dla firm przeznaczony jest na inwestycje firmy. Pozwala na finansowanie projektów modernizacyjnych i wzmacniających markę. Żeby firma mogła zdobyć silną pozycję na rynku musi stale się rozwijać i nadążać za nowoczesnymi rozwiązaniami. I tutaj można sfinansować naprawdę różne rzeczy. Poprzez rozwiązania technologiczne, zakup nowego sprzętu, na licencjach kończąc.
Kredyt inwestycyjny najczęściej zarezerwowany jest dla przedsiębiorstw o stabilnej pozycji, ale chcących się rozwijać. Zobowiązanie jest długoterminowe, a okres jego wykorzystania może trwać maksymalnie do terminu zakończenia inwestycji. Zdarza się, że banki oferują kredyty inwestycyjne także młodym firmom. Należy jednak pamiętać, że warunki do spłaty są gorsze, a maksymalne kwoty do pożyczenia niższe.
Kredyty dla firm: kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny bardzo przypomina kredyt inwestycyjny. I faktycznie działa na podobnych zasadach, z jednym rozróżnieniem. Kredyt technologiczny możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na innowacje technologiczne. Po drugie w zależności od konkretnego projektu, spłata kredytu technologicznego może być w części pokryta przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie może wynieść nawet 75 proc. całej inwestycji.
Te trzy przykłady, to najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm. Pozwalają na utrzymanie płynności finansowej oraz wprowadzanie nowych rozwiązań. Kredyty firmowe nie tylko są deską ratunku w trudnych sytuacjach, ale także szansą na rozwój i wzmocnienie swojej pozycji na rynku.