Kupić czy wynajmować – co bardziej się opłaca?

Kupić czy wynajmować – co bardziej się opłaca?

W dzisiejszych czasach wiele osób zmierza się z dylematem czy lepiej jest kupić mieszkanie, czy je wynajmować. Bardzo często obawiamy się długoletnich kredytów i wizja kilkunastoletniego zobowiązania z bankiem nas odstrasza. Z drugiej wynajmowanie nie daje nam takiego poczucia bezpieczeństwa jak posiadanie własnego mieszkania. Zobacz, jakie zalety ma kupno, a jakie wynajmowanie mieszkania i na co lepiej jest się zdecydować.

Koszty kupna i wynajmu

Zanim stwierdzisz czy bardziej opłaca Ci się kupić mieszkanie, czy jedynie je wynajmować musisz przeanalizować koszty, jakie się z tym wiążą. Wynajem mieszkania w większym mieście może Cię miesięcznie kosztować od 1000 do nawet 3000 tysięcy złotych, wszystko zależy oczywiście od metrażu, stanu i lokalizacji nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że są to bardzo duże pieniądze, które po przeliczeniu dadzą po roku kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o kupno mieszkania, to średnie ceny wynoszą od 200 tysięcy złotych do nawet pół miliona. Jeśli zdecydujesz się na sfinansowanie tego zakupu za pomocą kredytu, to musisz liczyć się ze zobowiązaniem na przynajmniej 20 lat, które każdego miesiąca będzie Cię kosztować ponad tysiąc złotych. Koszt kredytu hipotecznego uzależniony jest także od wysokości wkładu własnego. Jeśli udało Ci się zgromadzić duże oszczędności, to miesięczna rata może być niższa.

Kredyt czy wynajem – co wybrać?

Z perspektywy czasu kredyt hipoteczny może być dobrym rozwiązaniem z tego względu, że po jego spłacie stajemy się właścicielami nieruchomości. Wynajmując mieszkanie, po kilkunastu latach może to nas kosztować tyle samo co zakup nieruchomości, a nie stajemy się jej właścicielami. To niewątpliwie największa wada wynajmowania mieszkania.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z obciążeniem. Nie możemy tak łatwo zrezygnować z mieszkania, które kupiliśmy za jego pomocą, tak jak jest to w przypadku wynajmu i nie jesteśmy, tak bardzo mobilni, jak osoby, które nie mają kredytu.

Kupowanie mieszkania na kredyt opłaca się najbardziej w momencie, gdy mamy dość duży wkład własny. Koszt kredytu hipotecznego jest wtedy mniejszy, rata miesięczna jest łatwiejsza do spłaty i nie musimy martwić się tym, że obowiązek spłaty kredytu nas po pewnym czasie przytłoczy.

Jeśli zależy Ci na tym, aby „być na swoim”, a nie jedynie zasilać portfel osoby, która wynajmuje mieszkanie, to w pewnym momencie najlepiej byłoby, gdybyś zrezygnował z wynajmu. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy.

Dodaj komentarz