Jak sprawdzić swój BIK – poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić swój BIK – poradnik krok po kroku

Sprawdzając BIK, możesz dowiedzieć się, czy masz długi i czy ktoś nie wyłudził pożyczki na Twoje dane. Większość instytucji finansowych bierze pod uwagę informacje, które się tam znajdują i mają one wpływ na to, czy otrzymasz kredyt i jakiej będzie on wysokości. Zobacz jak sprawdzić BIK przez internet.

Sprawdzanie BIK krok po kroku

Po pierwsze musisz wejść na oficjalną stronę BIK i zanim pobierzesz z niej raport, musisz założyć na niej konto. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i nie zajmuje to wiele czasu. Na początek musisz wypełnić formularz, w którym trzeba podać podstawowe dane takie jak numer PESEL, numer dowodu i datę jego ważności. Niezbędne będzie też wyrażenie zgód, które umożliwią przesłanie formularza do BIK. Zaznacz tylko te zgody, które są niezbędne i przejdź do następnego kroku.

Po wypełnieniu formularza będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić na dwa sposoby: wysyłając skan dowodu oraz robiąc przelew. Drugi sposób jest łatwiejszy i o wiele szybszy dlatego my osobiście polecamy dokonanie przelewu identyfikacyjnego. Przelew będzie wynosił jedną złotówkę i należy go dokonać na numer konta wskazany przez BIK. Musisz pamiętać o tym, aby zrobić go ze swojego konta, w którym znajdują się wszystkie dane, które podałeś w formularzu. Nie możesz zrobić takiego przelewu z konta wspólnego lub firmowego, ponieważ negatywnie przejdziesz potwierdzanie tożsamości. Po wszystkim na podany w formularzu adres e-mail przyjdzie do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Później musisz już tylko postępować zgodnie z treścią wiadomości.

Po kliknięciu, w link na numer telefonu podany w formularzu przyjdzie kod autoryzacyjny. Pozwoli on utworzyć Ci unikalne hasło do logowania na konto.

Sprawdzanie BIK za darmo

Jak sprawdzić BIK za darmo? Jeśli chcesz to zrobić, to musisz założyć konto na stronie dokładnie w taki sposób, jaki został opisany powyżej i zalogować się na swoje konto. Sprawdzanie BIK za darmo jest dostępne dla każdej osoby, która ma tam konto maksymalnie raz na pół roku. Warto to robić regularnie, aby mieć kontrolę nad informacjami, które się tam znajdują. Do dyspozycji masz także płatne raporty. Płatny raport kosztuje 39 zł a pakiet 12 raportów to koszt 99 zł.

Po co sprawdzać BIK?

Sprawdzając BIK, możemy poznać swoją historię kredytową oraz finansową. Upewnisz się też, czy nie zalegasz z jakimiś płatnościami. Przeglądając raport z BIK, możesz przeanalizować, jak wyglądasz w oczach banku i czy masz szansę na otrzymanie kredytu. Sprawdzenie raportu da Ci także pewność, że nikt nie wyłudził pożyczki na Twoje dane.

Dodaj komentarz