Jak wyjść z długów – czyli o tym jak zapanować nad nadmiernym zadłużeniem.

Jak wyjść z długów – czyli o tym jak zapanować nad nadmiernym zadłużeniem.

Jak wyjść z długów

Twoja sytuacja finansowa z dnia na dzień się pogarsza i przestajesz sobie radzić ze spłatą zobowiązań wobec banku? Zapożyczając się, często nie myślimy o tym, że za kilka lat możemy nie być w stanie spłacać swoich kredytów i pożyczek. Wpływ na to może mieć znaczne pogorszenie zdrowia, utrata pracy lub nieodpowiedzialne zaciąganie kolejnych pożyczek i chwilówek. Niezależnie od tego, co jest powodem Twojej złej sytuacji finansowej, istnieją sposoby na to, aby wyjść z tego kłopotliwego problemu. Jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć? Podpowiadamy.

Sposoby na wyjście z zadłużenia

Osobom zadłużonym często wydaje się, że znalazły się w sytuacji bez wyjścia, a wydostanie się ze spirali długów jest niemożliwe. Należy pamiętać o tym, że warto podjąć kilka kroków, które mogą polepszyć naszą sytuacje.

Staraj się negocjować

Najgorsze co możesz zrobić, będąc zadłużonym, jest unikanie swojego wierzyciela. Może to tylko przynieść gorsze rezultaty niż gdybyś postarał się z nim wynegocjować inne warunki spłaty. Instytucji, w której jesteś zadłużony z pewnością również zależy na tym, aby odzyskać swoje pieniądze, dlatego możesz starać się wynegocjować takie warunki spłaty zobowiązania, które jesteś w stanie spełnić. Możesz np. poprosić o zaplanowanie nowego harmonogramu spłat, konsolidacje zadłużeń, umorzenie części odsetek lub wydłużenie okresu spłaty.

Zgłoś upadłość konsumencką

Jeśli jesteś w na tyle złej sytuacji, że negocjowanie warunków zadłużenia nic Ci nie dało i czujesz, że tracisz grunt pod nogami, to ostatecznym rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, w którym sąd orzeka o niewypłacalności osoby zadłużonej wobec wierzyciela. Pozytywne rozpatrzenie sprawy da Ci więcej swobody i będziesz mieć możliwość uwolnienia się od wierzyciela i komornika, aby móc spokojnie zarabiać na zwrócenie pieniędzy w określonym terminie.

Skonsoliduj zadłużenia

Jeśli posiadasz kilka zobowiązań i nie radzisz sobie z ich spłatą, to pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki niemu możesz połączyć kilka kredytów i pożyczek w jedno zobowiązanie i zmniejszyć miesięczną ratę spłaty. Konsolidacja jest kredytem celowym, który można przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę innych zobowiązań. Jeśli przestałeś radzić sobie z licznymi pożyczkami i masz problem z dotrzymywaniem terminów, to dzięki konsolidacji możesz zyskać tylko jeden kredyt, który będzie łatwiejszy do spłaty.

Zadłużenie to nie koniec świata

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć i powoli tracisz nadzieje, to pomyśl o tym, co jest powodem Twoich problemów i staraj się wykonać pierwsze kroki w stronę wyjścia z zadłużenia. Siedząc z założonymi rekami, możesz jedynie pogorszyć swoją sytuację, dlatego staraj się podjąć aktywne działania.

Dowiedź się więcej na temat tego jak pokierować swoim domowym budżetem na https://finanse.net.pl/budzet-domowy-i-finanse-domowe/.

Dodaj komentarz