Ile zarabia fryzjerka w Polsce?

Ile zarabia fryzjerka w Polsce?

Ile zarabia fryzjerka? To pytanie zadaje sobie każda zafascynowana tym zawodem kobieta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zawód, w którym zakres płac waha się od niskich do bardzo wysokich. Jest to zawód, który wymaga zarówno pokładów kreatywności, cierpliwości oraz zdrowia. Ile zarabia fryzjerka i ile kosztują poszczególne usługi w mniejszych, mniej popularnych salonach, a ile zarabia fryzjer w topowym salonie?

Zawód fryzjera

Jedną z rzeczy, która zaskakuje ludzi, którzy nie pracują we fryzjerstwie, jest czas trwania szkolenia, aby stać się w pełni wykwalifikowanym fryzjerem. Na rynku również można spotkać bardzo wielu fryzjerów i fryzjerek – od bardzo miernych, którzy zakończyli dbać o rozwój swoich umiejętności na wczesnym etapie szkoły po wykwalifikowanych stylistów z pasją i uwielbieniem do swojej pracy.

Fryzjerstwo to praktyczne rzemiosło, w którym można realizować się po zaledwie kilku dniach szkolenia. Trzeba na ten temat jednak spojrzeć przez pryzmat umiejętności i nastawieniu osoby, która w tym zawodzie się realizuje. Kwestia tego ile zarabia fryzjerka, zależna będzie przede wszystkim od zakresu usług oraz stażu pracy. Przede wszystkim chodzi tutaj o zależność ilości aktywnie spędzonych na pracy godzin do wykonanej pracy. W przypadku, gdy fryzjerka przez cały dzień zajmować się będzie strzyżeniem mężczyzn oczekujących podstawowego strzyżenia, to zarobi mniej, niż wykonując tego dnia wymagające stylistycznie kreacje.

Fryzjerstwo to gałąź przemysłu kosmetycznego świadcząca usługi w zakresie pielęgnacji i stylizacji włosów. Fryzjerstwo jest również definiowane w zakresie pielęgnacji włosów i brody, lub ogólnego nadania stylu, to ostatnie odnosi się do praktyki cięcia i stylizacji, wprowadzania zmian w zakresie realizowanym przez stylistów. Praca fryzjera obejmuje mycie włosów szamponem, strzyżenie, farbowanie, mycie, suszenie i układanie włosów. Jest to jednak bardzo różnorodna praca i taka podręcznikowa definicja nie oddaje jej charakteru. Można stwierdzić, że zawód fryzjera polega na poprawianiu wyglądu i samopoczucia osób, którym zależy na dobrej fryzurze. Sam fryzjer powinien być schludny, uprzejmy, charyzmatyczny – zachęcający potencjalnych klientów do dłuższej współpracy i skorzystania z oferowanego zakresu usług.

ile zarabia fryzjerka

Ile zarabia fryzjerka?

Średnie wynagrodzenie fryzjera pracującego w salonie fryzjerskim, salonie kosmetycznym lub wykonującego pracę na własnej działalności gospodarczej jest zależne od kilku podstawowych elementów – na to ile zarabia fryzjerka wpływ ma szereg zmiennych takich jak:

  • etat czy własna działalność,
  • umiejętności w zakresie usług dla kobiet i mężczyzn,
  • charyzma, umiejętność przekonania klienta do siebie
  • wielkość salonu,
  • umiejscowienie salonu.

Na wynagrodzenie fryzjera można spojrzeć całkiem ciekawie. Ogólnie rzecz biorąc, strzyżenie jest pracą dostępną dla każdego. Aby jednak zostać dobrym fryzjerem trzeba umieć wiele. Nabycie tych umiejętności trwa wiele lat, a sama praca jest bardzo męcząca dla zdrowia – szczególnie pleców.

Jednak przejdźmy do konkretów – ile zarabia fryzjerka? W celu przygotowania odpowiedzi na to pytanie sprawdzimy ceny w kilku województwach: małopolskim, zachodniopomorskim, mazowieckim oraz dolnośląskim. Pozwoli to przygotować obraz średnich zarobków. Podane w tabeli dane są uśrednione – dotyczą salonów, do których wybrać może się każdy. Przedstawione ceny nie dotyczą więc salonów premium, o których za chwilę.

Województwo Zakres usług Koszt strzyżenia męskiego Koszt strzyżenia damskiego Informacje dodatkowe
Mazowieckie Realizacja usług w pełnym zakresie – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 80 130 Salon realizuje także usługi w zakresie stylizacji i kosmetyki. Koloryzacja to natomiast proces, którego koszt może wynosić nawet 500zł
Małopolskie Realizacja usług w pełnym zakresie – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 40-60 60-80 Wybrane salony realizują podstawowe usługi w niskich cenach. Koszt usługi jest jednak zależy od długości włosów.
Dolnośląskie Realizacja usług w pełnym zakresie – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 60 120 Salon oferuje zniżki studenckie. Na finalny efekt tego ile zarabia fryzjerka ma także wpływ zaawansowanie – stażysta kosztuje mniej niż fryzjer-senior.
Zachodniopomorskie Realizacja usług w pełnym zakresie – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 40-90 90-160 Niektóre ze sprawdzonych salonów oferują usługi vip, których elementem jest dodatkowy zabieg pielęgnacyjny. Poza tym salony posiadają średnią cenę.

Ile zarabia fryzjerka w takich podstawowych salonach? Zależy to od realizowanych usług – na podstawie cen i przedziałów można stwierdzić, że średnie zarobki to 3600 zł brutto dla osoby, która dopiero zaczyna. Bardziej zaawansowani, tj. senior i stylista mogą zwiększać tę wartość do odpowiedni 4800 zł brutto i 6000 zł brutto.

Istnieją cztery sposoby, aby stać się dobrze prosperującym fryzjerem, każda z nich wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu:

  • Kursy szkoleniowe: Kurs dyplomowy prowadzi do szkolenia zawodowego, w którym uczeń szybko nabywa umiejętności wykwalifikowanego fryzjera
  • Praktyki zawodowe: Praktyka zawodowa jest tradycyjną metodą, aby stać się najlepszym fryzjerem.
  • Szkolenie w miejscu pracy: Branża i organizacja służb zatrudnienia stworzyła system doskonalenia zawodowego dla osób, które ukończyły szkolenie techniczne, a następnie uzupełniają niezbędne szkolenia specjalistyczne poprzez dalsze doświadczenie zawodowe.
  • Organizacja studia i salonu: Możesz otworzyć własny salon fryzjerski, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą lub w ramach spółki, jeśli spełniasz określone wymagania.

ile zarabia fryzjerka

Jak ocenić umiejętności fryzjera? Ile zarabia fryzjer?

Przykładów kompetentnych fryzjerów jest wiele. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ale porady na temat umiejętności fryzjerów można znaleźć w sieci, nawet na facebooku – zarówno zadowoleni jak i niezadowoleni klienci publikują recenzje. Nigdy nie ignoruj rekomendacji swoich przyjaciół i znajomych. Być może mieli oni więcej problemów z kiepskimi fryzjerami niż Ci się wydaje! Sprawdź również, czy istnieją specjalistyczne strony internetowe poświęcone konkretnie włosom. Wreszcie, jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości co do danego fryzjera, nie wahaj się zapytać o zdanie także innych klientów obecnych na forach.

Dobry fryzjer wie, jak zadbać o włosy, aby uzyskać najlepszy styl i wygląd. Osoba, która jest w tym zawodzie wykwalifikowana cechuje się wiedzą o kolorze włosów i może je farbować w dowolny sposób w ramach określonego budżetu. Dobry fryzjer wysłucha Cię, zada pytania, aby lepiej zrozumieć Twój wygląd, a następnie będzie z Tobą współpracował, aby znaleźć odpowiedni dla Ciebie styl. Tym właśnie trzeba się kierować przy ocenie umiejętności fryzjera – charyzmatyczność i sposób konwersacji.

Jakie jest średnie wynagrodzenie fryzjera premium?

Fryzjerzy znani są ze swoich niesamowitych umiejętności komunikacyjnych, które odgrywają ważną rolę w wykonywaniu pracy. Ich codzienne rozmowy wraz z osobistymi interakcjami z klientami pomagają im poprawić swoje umiejętności słuchania, mówienia i krytycznego myślenia, a co za tym idzie – poziom zarobków. Ten zawód jest odpowiedni dla wychodzących, zorientowanych na ludzi jednostek, które uwielbiają spotykać się z różnymi typami ludzi z różnych środowisk. Ile zarabia fryzjerka klienta premium? Niekiedy wypłaty najlepszych stylistów liczone są w dziesiątkach tysięcy. Z reguły takie salony premium należą do jednego stylisty, który oprócz zarobku na własnych realizacjach zyskuje także na usługach pozostałych pracowników.

Podsumowując, oprócz kwalifikacji i doświadczenia, idealny fryzjer posiada silne umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, które są niezbędne do dobrej pracy z klientami. Niezbędna jest również umiejętność pracy pod presją czasu. Lenistwo lub brak dyscypliny w pracy nie będzie dobrze służyć fryzjerowi, ponieważ może to prowadzić do utraty klientów.

Na to ile zarabia fryzjerka premium ma także wpływ social mediów i dbania o rozwój salonu w sieci. Przeprowadzono wiele badań na temat tego, jak ludzie korzystają z mediów społecznościowych. Wszyscy dzielą się pomysłami (opiniami) przez pewien czas. Tylko najbardziej aktywni użytkownicy dzielą się pomysłami prawie cały czas: innymi słowy, oni nie tylko konsumują informacje, ale je produkują. Ta różnica między aktywnym i pasywnym zachowaniem jest prawdopodobnie jeszcze łatwiejsza do zaobserwowania na aktywnych portalach. Salony, które słyną z wysokiej jakości usług mają osoby, które są zafascynowane realizowanymi usługi, a co za tym idzie – chętnie dzielą się swoją opinią na ich temat. Dlatego też, to ile zarabia fryzjerka jest bardzo zależne od tego jak ona pracuje. Czy daje od siebie 100%?

To, co odróżnia salony wysokiej jakości od innych, podstawowych salonów, to poziom obsługi, który jest unikalny. Klienci mogą dostać kawę czy też obejrzeć film w trakcie usługi strzyżenia, koloryzacji, lub dowolnie wybranej.

Dodaj komentarz