Ile zarabia elektryk w Polsce?

Ile zarabia elektryk w Polsce?

Odpowiedź na pytanie “Ile zarabia elektryk w Polsce?”, to rzecz jasna odpowiedź dość złożona, bo istnieją elektrycy z miast małych i średnich, którzy zajmują się drobnymi naprawami domowych instalacji elektrycznych lub ich drobnymi modyfikacjami. Tacy specjaliści raczej maja niższe zarobki od tych działających w sporych miastach, ale też i niższe koszty funkcjonowania, bo w sporych miastach koszty życia i koszty prowadzenia biznesu są rzecz jasna wyższymi, choćby ze względu na to, że wynajmowanie mieszkania blisko centrum to nie mały wydatek. Natomiast mieszkanie w mieście znajdującym się kilkanaście kilometrów od tego sporego to już znacznie niższy koszt i dlatego elektryk z tego miasta może zarabiać mniej na każdym ze zleceń.

ile zarabia elektryk

Elektrycy na budowach.

Pewna część z nas otwarcie wspomina o tym, że elektryk na budowie i to niezależnie od tego, czy jest to miasto spore, czy też to zaliczane do średnich zarabia raczej w sposób wygodniejszy, bo taki specjalista kładzie instalacje, a nie modyfikuje takowe. Układa okablowanie, puszki ścienne i inne tego typu drobiazgi na ścianach, na których to jeszcze brakuje tynku, a potem przychodzi kolej na ekspertów od pracy wykończeniowych. Tacy elektrycy także maja dość zróżnicowane zarobki, bo w tym przypadku wiele zależy od miasta, w którym to działają, ale chyba najistotniejszym jest to, że nie męczą się tak jak w trakcie trwania remontu w zabytkowej kamienicy. W takim zabytkowym budynku niemal cały czas trzeba używać detektorów instalacji elektrycznej i trafia się też i tak, że inny członek ekipy remontującej trafi w kabel wiertarką, a tego typu trafienie tworzy dodatkowe problemy. Nie każdy się boi tego rodzaju utrudnień, ale wielu nie lubi takiego kombinowania powiązanego z dodatkowymi pracami, których to wstępnie raczej nikt nie planował. Utrudnienia tego typu sprawiają, że później kończy się remonty i wykonuje mniejszą ilość zleceń w skali miesiąca.

Elektrycy i sklepy z akcesoriami dla elektryków.

Trafiają się też elektrycy, którzy dodatkowo handlują kablami, puszkami do montowania w ścianach, skrzynkami z bezpiecznikami i innymi tego typu akcesoriami. Tacy specjaliści mają własny sklep i zapewne nawet dwóch pracowników. Przynajmniej jeden z nich jest w sklepie w godzinach otwarcia, ale drugi jeździ z szefem wykonując zlecenia odnośnie montażu elementów instalacji elektrycznej. Tacy elektrycy wykonują dość zróżnicowane zadania, ale prawdą jest też i to, że na tej pracy można sporo zarobić i to zwłaszcza w większych miastach, bo ludzie chcą tam tego, by ktoś zmodyfikować instalację elektryczną u nich w domu wtedy gdy są w pracy. wiele znaczy też i to, że wtedy gdy instalacja jest modyfikowaną nie mogą od tak sobie powrócić do domu, bo w sporych miastach przejazd z miejsca pracy do domu może zająć sporo ponad godzinę i dlatego dobrze jest wtedy gdy taką modyfikację wykonają zaufani elektrycy i na dokładkę posprzątają po sobie. Taka usługa jest kompleksową, ale na to liczą ludzie, którzy nie chcą sprzątać po elektryku zaraz po powrocie do domu.

Elektrycy i instalacje fotowoltaiczne.

Wydaje się że taki zwyczajny elektryk raczej nie montuje instalacji fotowoltaicznej, bo tego typu pracę wykonuje specjalista po kursach dodatkowych, ale zwyczajny elektryk może w tego typu systemach wymieniać uszkodzone wiązki kabli i wiele innych typowych drobiazgów. Dokładnie te same zadania może wykonać przy tej instalacji taki zwyczajny człowiek, ale elektrycy mogą mieć doświadczenie w pracy na wysokości, czyli nie bać się pracy na dachu, na którym to znajdują się panele. Najprawdopodobniej taka usługa elektryk skończy się tym, że wymieni pewną ilość kabli, a do centrali sterującej trzeba będzie wezwać montera po kilku kursach, bo taki wykona znacznie więcej. Trafiają się też i te o wiele prostsze systemy, a konkretniej te składające się z panelu solarnego lub dwóch, z regulatora napięcia i z akumulatora żelowego. Coś w tym stylu może zamontować każdy, ale w większych miastach te zestawy montują często elektrycy, bo oni mają doświadczenie w eleganckim montowaniu i zazwyczaj wykonują to wtedy gdy właściciele domów lub mieszkań nie maja na to czasu.

ile zarabia elektryk

Elektrycy i tworzenie z poddasza mieszkania.

Elektrycy także zarabiają na zleceniach takich jak znaczna modyfikacja domowej instalacji elektrycznej. Usługa tego rodzaju jest powiązana choćby z tym stworzeniem mieszkania na wynajem na poddaszu. Wielu ludzi mieszkających w sporych miastach decyduje się na tego typu modyfikację, bo zazwyczaj daje ona ten dodatkowy zysk, ale też powiązana jest z usługami fachowców z wielu branż. Mowa tu konkretnie o tym, że elektrycy muszą rozbudować instalację i na tym zarobić. Taka rozbudowa instalacji to nie zawsze dodanie kilkudziesięciu metrów okablowania, oraz kilku puszek na gniazdka elektryczne i włączniki światła. Dziś usługa takowa musi być tą o wiele bardziej rozbudowaną, bo dodaje się gadżety takie jak termostaty wifi do grzejników i dlatego wiązki elektryczne nie mogą być aż tak ubogimi jak jakieś trzy dekady temu. Rzecz jasna taka lepsza instalacje do mieszkania na poddaszu jest też powiązana z wyższym kosztem, ale potem dodatkowa elektronika w znacznym stopniu ułatwi dobre wynajęcie mieszkania na poddaszu, które znajduje się dość blisko centrum sporego miasta.

Elektrycy i kursy dodatkowe.

W czasach obecnych ciekawsze zarobki mają elektrycy, którzy dodatkowo robią sobie kursy na specjalistę od konserwacji domowych elektrowni solarnych i wiatrowych. Kursy tego rodzaju trzeba sobie samemu finansować jeśli jest się przedsiębiorcą niezależnym, ale nawet jeśli jest się elektrykiem w firmie zatrudniającej przynajmniej kilku specjalistów, to zapewne trzeba będzie zapłacić za taki kurs z własnej kieszeni. Mowa tu konkretnie o tym, że specjalista, który zrobi sobie kurs montera instalacji fotowoltaicznych chce zarabiać więcej i jeśli u obecnego szefa nie może zarobić większych pieniędzy, to zapewne się przeniesie do innej firmy, gdzie będzie mógł stale zarabiać tę wyższą stawkę godzinową nie tylko za montowanie tych instalacji, ale też i za ich konserwowanie. Perspektywa ta tak jakby motywuje do inwestowania w kursu. Jedne z nich są tymi tanimi i trwają zaledwie kilka tygodni, ale inne są dość drogimi i mogą potrwać nawet kilka miesięcy. W wydawaniu pieniędzy na takowe tkwi minus, bo najpierw trzeba uzbierać te pieniądze, a nie każdy może je oszczędzać dostatecznie sprawnie.

Elektryk w ekipie wykonującej remonty.

Elektryk w ekipie wykonującej remonty, czy też budującej domy rodzinne zajmuje się nie tylko sprawami typowymi dla swojego fachu. Mowa tu o tym, że swoją część prac wykonuje zgodnie z wymogami, ale też zajmuje się tynkowaniem, malowaniem, a nawet murowaniem. Ludzie wykonują tego typu prace ze względu na to, że brakuje zajęć typowych dla elektryków lub ze względu na to, że na takich pracach powiązanych z remontami całościowymi da się znacznie więcej zarobić. Przyczyny te są tymi najbardziej typowymi, ale też znajdą się między nami tacy fachowcy, dla których taka bardziej złożona praca jest ciekawszą od samego kładzenia kabli w nowych budynkach lub modyfikowania instalacji. Może być też i tak, że w mniejszych miastach elektryk nie będzie miał innego wyboru, czyli albo zacznie zarabiać w ten konkretny sposób, albo wyjedzie na kontrakt i zaryzykuje tę rozłąkę z własną rodziną.

ile zarabia elektryk

Sprzęt elektryka.

Elektrycy często używają mierników elektrycznych i detektorów za pomocą których można wykryć instalacje wodne i elektryczne nawet pod tynkiem grubym na jakieś dziesięć centymetrów. Trzeba te pamiętać o ty, że elektrycy obecnie mają więcej zawiłych zadań, bo muszą zmodyfikować domową instalację tak, by można było zamontować zewnętrzne i wewnętrzne rolety wifi, oraz inne sprzęty sterowane smartfonem. Sprzęty ta maja rzecz jasna znaczny pobór mocy i dlatego instalacja je zasilająca musi być dostatecznie mocną. Właśnie ze względu na te wymogi elektrycy muszą montować grubsze kable w ścianach i co równie ważne skrzynki z bezpiecznikami muszą być tymi dopasowanymi do domu w wersji smart.

Opodatkowanie.

Pewnym jest też i to, że elektrycy po standardowym technikum, oraz tacy którzy mogą montować instalacje fotowoltaiczne, czy też turbiny wiatrowe zaliczane do tych przydomowych to fachowcy, którzy muszą odprowadzać składki na ubezpieczenie, składki emerytalne i zdrowotne. Mowa tu rzecz jasna o tym opodatkowaniu ich pracy, a ono nie jest stałym, czyli w styczniu każdego roku ulega podwyższeniu. /koszty tego typu rzecz jasna w każdym kraju są innymi i nie w każdym rosną co roku, ale elektryk który dodatkowo prowadzi sklep z kablami i puszkami montowanymi w ścianach może spodziewać się podwyższenia czynszu w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz