Zakładasz firmę? Płać ZUS na preferencyjnych warunkach!

Zakładasz firmę? Płać ZUS na preferencyjnych warunkach!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest przysłowiową bułką z masłem, ale istnieją pewne mechanizmy mające zachęcić aspirujących przedsiębiorców do wejścia na biznesową ścieżkę. Czym jest mały ZUS i czym się różni od małego ZUS plus?

Koszty prowadzenia działalności, z jakimi muszą się liczyć przedsiębiorcy

W dobie szalejącej inflacji stale rosnące koszty prowadzenia działalności zmuszają niektórych do zawieszenia, a innych do zamknięcia firmy, ale z drugiej strony nie brakuje odważnych, by pracować “na swoim” i podjąć wyzwanie utrzymania się na rynku. Nowicjuszom z pomocą przychodzą pewne regulacje pozwalające im na skorzystanie z preferencyjnych stawek. ZUS dla nowych firm jest bowiem znacznie niższy.

Początkujący przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że składki zusowskie to nie jedyne obciążenie, z jakim trzeba się liczyć, jeśli chcą prowadzić działalność. Co prawda rejestracja firmy jest całkowicie bezpłatna, ale już bezkosztowo funkcjonować w realiach gospodarki się nie da. W zależności od specyfiki biznesu trzeba wynająć lokal, opłacić usługi księgowe, stronę internetową, akcje promocyjne czy zakupić sprzęt niezbędny, by działalność prowadzić. Skupmy się jednak na składkach zusowskich.

Ile obecnie wynosi mały ZUS?

Składki zusowskie dla przedsiębiorców niemogących skorzystać z preferencyjnych warunków oblicza się w nawiązaniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Podstawą wymiaru składek jest w takim przypadku 60% średniej pensji, co sprawia, że aktualnie za duży ZUS wraz z dobrowolną składką chorobową należy płacić 1418,48 zł. Z kolei dla nowych firm ZUS jest niższy, a podstawę, od której oblicza się składki, stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia. Niższe składki można płacić przez 24 miesiące.

Od lipca 2023 roku składki w ramach małego ZUS prezentować się będą następująco:

  • emerytalna – 210,82 zł
  • rentowa – 86,40 zł
  • chorobowa – 26,46 zł
  • wypadkowa – 18,04 zł

Przekłada się to na łączną kwotę 341,71 zł, a oprócz składek na ubezpieczenia społeczne trzeba uwzględnić też składkę zdrowotną w wysokości 314,10 zł. Natomiast od stycznia przyszłego roku ze względu na znaczącą podwyżkę płacy minimalnej wysokość składek w ramach małego ZUS wzrośnie o ponad 70 zł i przekroczy 400 zł, zaś od lipca 2024 trzeba będzie płacić niecałe 6 zł więcej niż w pierwszym półroczu.

Ulga na start – na czym polega?

Czym innym jest tzw. ulga na start. W ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie musi uiszczać obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga nie zwalnia za to z opłacania składki zdrowotnej. Taka możliwość sprzyja obniżeniu kosztów, ale też osoby decydujące się na tę ulgę za okres korzystania z niej nie odkładają składek na przyszłą emeryturę lub rentę, czego powinny być świadome.

Kiedy można skorzystać z ulgi mały ZUS+?

Pod pewnymi warunkami nawet po ustaniu małego ZUSu można opłacać niższe stawki. Jest to możliwe za sprawą małego ZUS plus, w ramach którego podstawa wymiaru składek nie zmienia się w ciągu roku. Przychód przedsiębiorcy za poprzedni rok nie może jednak przekroczyć 120 000 zł, a maksymalny okres korzystania z ulgi wynosi 36 miesięcy. Ten przywilej nie ma natomiast zastosowania przy składce zdrowotnej.

Dodaj komentarz