Rynek jeśli chodzi o usługi bankowe, bardzo mocno się rozwija i co jakiś czas powstają coraz to nowsze produkty. Bardzo często korzystamy z nich w podbramkowych sytuacjach życiowych lub gdy po prostu chcemy spełnić swoje marzenie np. o nowym aucie, mieszkaniu lub egzotycznych wakacjach. Zgodnie z ustawą pieniądze, które otrzymamy od banku, muszą być przeznaczone na określony w umowie kredytowej cel. Duże zainteresowanie produktami bankowymi sprawiło, że instytucje finansowe poszerzają swoją ofertę o różne rodzaje kredytów. Zobacz, jakie są najpopularniejsze rodzaje kredytów bankowych i czym się one charakteryzują.
Kredyt gotówkowy
Za pomocą tego rodzaju finansowania możemy opłacić swoje bieżące potrzeby i wydatki. Kredyt gotówkowy jest jedynym rodzajem kredytu, który nie wymaga od kredytobiorcy podania celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze. Można go więc przeznaczyć zarówno na zakup auta, remont czy wakacje, jak i na nagłe wydatki. Nie musisz informować banku o tym, na co przeznaczyłeś pieniądze z kredytu a bank nie ma prawa kontrolować i sprawdzać tego, na co kredyt został przeznaczony. Właśnie z tego powodu jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytu i chętnie bierze go sporo osób.
Kredyt gotówkowy pozwala nam pożyczyć stosunkowo niewielką kwotę na kilkanaście miesięcy. Zazwyczaj takie kredyty nie wynoszą więcej niż kilka, a w niektórych przypadkach kilkanaście tysięcy złotych. Z racji tego, że suma kredytu nie jest zbyt wysoka, jedynym zabezpieczeniem kredytu jest dochód klienta. Niezbędna będzie także odpowiednia zdolność kredytowa.
Kredyt hipoteczny
Kolejnym z bardziej popularnych produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. Szczególnym powodzeniem cieszyć się on u ludzi młodych, którzy chcą spełnić marzenie o własnym mieszkaniu lub budowie domu. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego hipoteka jest zobowiązaniem długoterminowym i może trwać nawet 30 lat. Kredyt hipoteczny można przeznaczyć zarówno na zakup i remont mieszkania, jak i na zakup ziemi i budowę domu. Ze względu na to, że kwoty kredytów hipotecznych osiągają nawet kilkuset tysięcy złotych, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie i wkład własny, który musi wynosić minimum 10% wartości nieruchomości. Konieczne jest także ustanowienie hipoteki na nieruchomości. W razie, gdyby kredytobiorca przestał spłacać zobowiązanie, bank ma prawo zająć jego nieruchomość i ją sprzedać.
Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny cieszy się dużą popularnością wśród osób, które mają dużo różnych zobowiązań finansowych i w pewnym momencie przestają radzić sobie z ich spłatą. Dzięki konsolidacji możemy połączyć kilka kredytów w jedno zobowiązanie. Przez to, że okres kredytowania konsolidacji jest maksymalnie wydłużony, miesięczna rata kredytu się zmniejsza i dzięki temu możemy nieco odciążyć swój miesięczny budżet domowy.
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, co oznacza, że można przeznaczyć go tylko i wyłącznie na jedną rzecz, jaką jest spłata posiadanych zadłużeń. Musisz jednak pamiętać o tym, że z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać jedynie osoby ze zdolnością kredytową, z dobrą ocena punktową w BIK i bez wpisów w KRD. Warto więc o niej pomyśleć jeszcze zanim popadniesz w zadłużenie i dopiero zaczynasz czuć, że spłata rat jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Konsolidacje oferują także parabanki, jednak należy pamiętać o tym, że trzeba dokładnie czytać umowy i sprawdzić, czy konsolidacja rzeczywiście będzie się nam opłacać.
Kredyt dla firm
Osoby, które zaczynają prowadzić własną działalność, mogą nie mieć zbyt wielu pieniędzy i konieczny może okazać się kredyt dla firm. Pozwoli on sfinansować start przedsiębiorstwa i np. zakupić niezbędny sprzęt lub wynająć lokal. Jeśli Twoim marzeniem jest prowadzenie własnej działalności i rozwijanie dzięki temu swoich pasji to coraz więcej banków i parabanków ma w swojej ofercie kredyt dla małej firmy, z którego mogą skorzystać osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w powadzeniu biznesu.
Aby dostać kredyt dla małych firm konieczne będzie zgromadzenie kilku podstawowych dokumentów i znalezienie dobrej oferty. Musisz mieć m.in. biznesplan, dokument tożsamości i dokumenty założycielskie firmy takie jak NIP, numer REGON a także potwierdzenie zgłoszenia się do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Tak pozyskane środki możesz przeznaczyć na rozwój swojej firmy, w zależności od tego, na jaki konkretnie cel zostały Ci pożyczone pieniądze. Istnieje również coś takiego jak kredyt dla małych firm bez zaświadczeń jednak na próżno szukać go w bankach i jest on produktem, którym reklamują się tylko prywatne instytucje finansowe.
Karta kredytowa
Wbrew pozorom karta kredytowa również jest rodzajem kredytu bankowego i jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Działa ona na zasadzie limitu rachunkowego tak samo, jak kredyt w rachunku. Można dzięki niej opłacać np. codzienne zakupy.