Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Dobra reklama jest dźwignią handlu. Jesteśmy nieustannie zasypywani różnego rodzaju spotami, ulotkami czy billboardami. Wszystko ma na celu jedno – zdobyć klienta oraz poszerzyć grupę docelową. Dziedzina reklamy rozwija się bardzo dynamicznie, a to wszystko dlatego, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze produktu i usługi, a co się z tym wiąże? Konkurencja. Obecnie walka o klienta to bezlitosna walka, w której wygraną jest utrzymanie dobrej pozycji na rynku.

SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA – CO TO JEST?

Oprócz klasycznych form reklamy, istnieje również coś takiego jak sprzedaż bezpośrednia. Jak sama nazwa wskazuje, sprzedajemy produkt face to face. Odróżnia  ją od sprzedaży w sklepie to, że to firma sama poszukuje klientów, a reklama i ewentualny zakup odbywają się w miejscu wskazanym przez potencjalnego kontrahenta. Do tego celu przedsiębiorca zatrudnia odpowiednią osobę, która pełni rolę przedstawiciela handlowego. Z pewnością nie jeden z nas napotkał na swojej drodze takiego pracownika, a odczucia związane z tym faktem, bywają iście mieszane. Są również osoby, które chciałyby podjąć tego typu zawód i wówczas w ich głowie pojawia się pytanie “przedstawiciel handlowy co robi?”.

PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY CO ROBI?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć przedstawiciel handlowy co robi. Jego głównym zadaniem jest pozyskiwanie nowych klientów, którzy jednorazowo, bądź stale będą korzystać z usług danej firmy lub nabywać oferowane przez nią produkty. Przedstawiciel handlowy umawia się na spotkanie i o umówionej porze zjawia się u potencjalnego klienta. Podczas spotkania prezentuje ofertę w sposób jak najlepszy i najkorzystniejszy. W sposób profesjonalnie natarczywy, przekonuje do zakupu produktu, bądź skorzystania z usługi. Bardzo często bywa tak, że to przedstawiciel tworzy własną bazę kontrahentów, z którymi zamierza się spotkać. Wymaga to od niego dobrej znajomości rynku oraz potrzeb konsumentów, bowiem musi dopasować swoją ofertę odpowiednio do osób, którym zamierza ją przedstawić. Przykładowo, nie będzie oferował damskich kosmetyków samotnemu mężczyźnie, ponieważ szansa na udaną transakcję jest znikoma. Odpowiednią motywacją dla przedstawiciela handlowego jest jego udział w zyskach, bowiem jego zarobki są uzależnione od efektywności swoich działań. Prościej mówiąc, im więcej sprzeda, tym więcej zarobi, zgodnie z zasadą prowizji od sprzedaży.

JAKI POWINIEN BYĆ PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY?

Przedstawiciel handlowy co robi jest ściśle powiązane z jego późniejszymi efektami. Do tej pracy potrzebni są więc ludzie o odpowiednich predyspozycjach i usposobieniu. Pewność siebie, przebojowość i profesjonalizm – z tymi rzeczami dobry przedstawiciel handlowy nie powinien nigdy się rozstawać. Taki pracownik nie powinien mieć problemu z nawiązywaniem nowych kontaktów i relacji, bowiem budowanie więzi z klientem zwiększa prawdopodobieństwo udanej sprzedaży. Przedstawiciel handlowy nie tylko powinien “mieć gadane”, ale również powinien dobrze radzić sobie ze stresem i porażką – nie każda osoba będzie chciała z nami współpracować, a bywa i tak, że spotkamy się z bardzo niemiłym traktowaniem.

Wykonując ten zawód trzeba przygotować się na liczne porażki, ponieważ tak naprawdę nikogo nie zmusimy do skorzystania z naszej oferty. Samozaparcie i zaangażowanie to bardzo ważne cechy w tej dziedzinie, ponieważ pozwalają nabrać dystansu, który jest tutaj bardzo potrzebny. Dobry przedstawiciel handlowy jest w stanie zarobić bardzo dużo, jednak wszystko zależy od niego.

Dodaj komentarz