Oprogramowanie medyczne – jakie powinno mieć funkcje?

Oprogramowanie medyczne – jakie powinno mieć funkcje?

Błyskawiczny rozwój wszelkiej maści technologii na przestrzeni ostatnich kilku dekad sprawił, że obecnie edukacja, finanse czy medycyna to już branże, które mocno posiłkują się rozwiązaniami cyfrowymi. W tym materiale chcielibyśmy zająć się konkretnie tematem oprogramowania medycznego, a dokładniej mówiąc – oprogramowania wykorzystywanego przez przychodnie, ośrodki i centra medyczne, a także indywidualne gabinety lekarskie.

W ostatnim czasie pojawiło się tak wiele narzędzi tego typu, że bardzo trudno jest się na któreś z nich zdecydować. Szczególnie, jeśli nie wie się, na jakie funkcje powinno się zwracać największą uwagę. W takim razie, jakie rozwiązania będą najbardziej przydatne (i czy w ogóle warto zainwestować w tego typu oprogramowanie)?

Oprogramowanie medyczne może, ale nie musi być bardzo rozbudowane

Poszczególne oprogramowanie medyczne może nieco się od siebie różnić. Dostępne są zarówno prostsze programy, które posiadają tylko kilka podstawowych funkcji, jak i takie zdecydowanie bardziej rozbudowane i dopasowane do potrzeb określonych nisz (np. konkretnych typów przychodni czy gałęzi medycyny). Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego oprogramowania warto więc zastanowić się, jakie dana przychodnia lub gabinet ma potrzeby i wymagania.

Wśród najbardziej uniwersalnych, przydatnych i popularnych funkcjonalności można wymienić między innymi zintegrowaną kartotekę pacjenta i jego dokumentację medyczną, kalendarz zaplanowanych wizyt (wraz z opcją wysyłania przypomnień SMS-owych pacjentom) czy moduł finansowy umożliwiający proste rozliczanie płatności. Twórcy oprogramowania medycznego dbają, aby było ono łatwe w obsłudze, więc wystarczy tak naprawdę chwila na zapoznanie się z programem, aby móc bez problemu z niego korzystać.

Nowoczesne oprogramowanie medyczne jest zintegrowane z państwowymi systemami

Wystawianie skierowań, recept czy zwolnień chorobowych to elementarne części codziennej pracy większości lekarzy, zwłaszcza tych, którzy przyjmują pacjentów w gabinetach lub przychodniach. Gdyby musieli oni ciągle przelogowywać się między wewnętrznym oprogramowaniem, a państwowymi systemami, aby to robić, ich praca byłaby utrudniona.

Na szczęście nie ma takiego problemu, ponieważ dobre oprogramowanie medyczne pozwala wystawiać zwolnienia, recepty i nie tylko bez wychodzenia z programu. Lekarz nie tylko ma podgląd wszystkich najważniejszych informacji dotyczących pacjenta i jego historii medycznej w jednym miejscu, ale też może od razu zadziałać i rozpocząć proces jego leczenia lub diagnozy.

Dodaj komentarz