Warzelnia serów – czy to dobry pomysł na biznes?

Warzelnia serów – czy to dobry pomysł na biznes?

Liczba pomysłów na biznes obecnie jest wręcz nieograniczona – możliwości są ogromne, a znalezienie pomocnych informacji ułatwiających start z danym przedsięwzięciem łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z ciekawszych rozwiązań, o których można coraz więcej usłyszeć, jest otworzenie własnej warzelni serów.

Zostanie serowarem to interesująca opcja zwłaszcza dla osób, które są koneserami serów i lubią wypróbowywać różne gatunki. Oczywiście pasjonowanie się tego typu produktami nie jest wymagane, a jedynie sprawia, że ilość wiedzy, którą trzeba nadrobić, jest mniejsza. Tylko czy własna warzelnia serów to faktycznie opłacalny biznes? Odpowiadamy!

Zbyt na sery jest duży, chociaż wiele zależy od gatunków

Nie każdy sery uwielbia, zwłaszcza te bardziej nietypowe, ale trudno o osoby, które tego rodzaju wyrobów w ogóle nie jedzą. Jest taka grupa (znajdują się w niej m.in. weganie), ale stanowi ona niewielki ułamek populacji. W praktyce oznacza to, że potencjalny popyt na produkty będzie bardzo duży, przy czym mają w tym zakresie znaczenie też takie czynniki, jak lokalna konkurencja czy gatunki wytwarzanego sera.

Niewątpliwie największą popularnością w Polsce cieszą się sery żółte. Niektóre inne typy i gatunki sera, mimo świetnego smaku, nie spotykają się z dużym zainteresowaniem indywidualnych konsumentów. Nie oznacza jednak, że warzelnia serów bardziej “egzotycznych” nie ma racji bytu – zawsze można obrać inną grupę docelową, a więc na przykład sprzedawać swoje wyroby nie sklepom spożywczym, a restauracjom, domom weselnym czy hotelom.

Próg wejścia nie jest wysoki

W przypadku wielu typów biznesów mimo najlepszych chęci okazuje się, że szybko trzeba z pomysłu zrezygnować, ponieważ jest on po prostu za drogi. Tymczasem w przypadku warzelni serów na początek wystarczy tylko garść najbardziej podstawowego, relatywnie niedrogiego sprzętu.

Bardziej szczegółowe informacje na temat potrzebnego wyposażenia można znaleźć w witrynie dobrepomyslynabiznes.pl i w innych miejscach w sieci (np. na forach branżowych czy grupach w mediach społecznościowych). W miarę rozwoju działalności można (a wręcz trzeba) inwestować w większą ilość bardziej nowoczesnych sprzętów, ale na start nie trzeba przesadzać.

Zwłaszcza, jeśli nie ma się dużych funduszy lub jeszcze nie wie się, czy na pewno ten typ biznesu będzie strzałem w dziesiątkę. Niski próg wejścia sprawia, że warzelnia sera niekoniecznie musi być sposobem na zarobek, a może też po prostu stać się hobby, pozwalającym zrelaksować się oraz stworzyć coś dobrego dla siebie i swojej rodziny.

Dodaj komentarz