Odwodnienie liniowe na parkingach i przed budynkami – co warto o nim wiedzieć?

Odwodnienie liniowe na parkingach i przed budynkami – co warto o nim wiedzieć?

Obiekty użyteczności publicznej takie jak m.in. centra handlowe czy parkingi przed supermarketami i innymi budynkami narażone są na gromadzenie się zanieczyszczeń z błota pośniegowego oraz wody z opadów deszczu. Duże nagromadzenie deszczówki na powierzchniach, które nie przepuszczają wody, może powodować zalania. Z tego względu przed takimi obiektami często można spotkać odwodnienie liniowe, które odprowadza do kanalizacji nadmiar wody i innych zanieczyszczeń takich jak błoto. Zobacz, co warto wiedzieć o systemie odwodnienia liniowego przed obiektami o dużym natężeniu ruchu.

Odwodnienie na parkingu – dlaczego jest tak ważne?

Duże parkingi dla samochodów osobowych najczęściej wyposażone są w odwodnienie liniowe. Jego konstrukcja nie jest bardzo skomplikowana i składa się z takich elementów jak: korytko, kratka maskująca i zbiornik na wodę. Korytko osłonięte jest specjalną kratką maskującą. Podczas silniejszych opadów deszczu, to właśnie do niego wpływa nadmiar wody, który mógłby osadzać się na powierzchni i powodować chwilowe zalania. Jeśli chodzi o systemy odwodnieniowe stosowane przy obiektach o dużym natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych, to muszą się one wyróżniać podwyższoną odpornością na przeciążenia. Kluczowe jest też dopasowanie odpowiedniej przepustowości.

Najpopularniejszym materiałem do tworzenia systemów odwodnieniowych na parkingach jest polimerobeton. W tego rodzaju betonie klasyczne kruszywo zastępuje żywica, poprawiając w ten sposób jego właściwości. Jeśli chodzi o kratki maskujące, które są stosowane w systemach odwodnieniowych na parkingach, to one także muszą być stworzone z wytrzymałego tworzywa. Powinny być one odporne na środki chemiczne, działanie wody oraz przeciążenia spowodowane przez przejeżdżające po nich samochody.

Odwodnienie liniowe na zewnątrz

Systemy odwodnieniowe są stosowane wewnątrz budynków np. w łazienkach i na basenach. Istnieją jednak systemy zewnętrze, które stosuje się przed budynkami – zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnymi posesjami. Mają one za zadanie zbierać wodę deszczową i są bardzo przydatne w celu zachowania czystości wewnątrz budynku. Przed centrami handlowymi i sklepami wolnostojącymi bardzo często można zauważyć wycieraczki odwodnieniowe https://www.bela.com.pl/wycieraczki-z-odwodnieniem/. Dzięki nim duża część zanieczyszczeń pozostaje na zewnątrz budynku i nie przedostają się one do wewnątrz, co pozwala na zachowanie czystości. Wycieraczki z odwodnieniem można obecnie dostać w wielu miejscach – zwróć jednak uwagę na ich jakość oraz wytrzymałość.

Dodaj komentarz