Jak szybko i skutecznie usunąć korzenie drzew?

Jak szybko i skutecznie usunąć korzenie drzew?

Zanim będzie się mogło przystąpić do realizacji pewnych inwestycji, szczególnie tych z zakresu inwestycji budowlanych, konieczne jest odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie wyznaczonego terenu. W skład tych działań wchodzi między innymi ścięcie drzew i krzewów. Ścięcie drzewa to jednak jedno, a usunięcie pniaka z korzeniem – drugie. Nie każdy inwestor może pozwolić sobie na to, aby czekać, aż pniak sam się rozłoży.

Czasami trzeba zaraz zaczynać kolejne prace na danym terenie, w których pniak i korzeń będą przeszkadzały. Nie jest to oczywiście sytuacja bez wyjścia – są pewne kroki, które można wtedy podjąć, aby pozbyć się tych problematycznych elementów szybko, sprawnie i bez żadnych dodatkowych problemów. Opowiemy o nich poniżej!

Najłatwiej usunąć korzenie ciężkimi maszynami

Korzenie i pniaki drzew, zwłaszcza większych, to nie jest coś, do czego pozbycia się wystarczy siekiera i dobre chęci. To operacja wymagająca wiedzy oraz doświadczenia, a także specjalistycznych maszyn, urządzeń lub środków. Dostępnych opcji jest całkiem sporo. Znajdziemy wśród nich chociażby karczowanie, ale też frezowanie czy nawet wykorzystanie metod chemicznych. Wiele zależy od okoliczności (rozmiaru pnia, lokalizacji i innych podobnych aspektów).

Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem, z uwagi na jego skuteczność i krótki czas realizacji, jest karczowanie. Odbywa się ono w stosunkowo prosty sposób – korzeń jest z ziemi całkowicie wykopywany, a następnie do dziury po nim nasypywana jest ziemia, tak, aby wyrównać teren. Oczywiście, karczowanie wymaga wspomnianych specjalistycznych maszyn. W tym przypadku będzie to konkretnie koparka (bądź koparko-ładowarka), koniecznie wyposażona w specjalny ząb zrywający, nazywany inaczej zrywakiem.

Ile kosztuje usunięcie korzeni drzew?

Koszt usunięcia korzeni drzew jest ustalany indywidualnie, na podstawie szczegółów zlecenia. Istotne jest bez wątpienia to, ile korzeni chcemy usunąć. Dodatkowo, firma oferująca roboty ziemne w Gdańsku może mieć inne stawki niż podobne przedsiębiorstwo z mniejszej miejscowości, ponadto jest też kilka innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o lokalizację, to istotne są nie tylko miasto lub miejscowość, ale też bezpośrednia okolica lokalizacji, w której mają być usuwane korzenie.

Z oczywistych względów prace w pobliżu ruchliwej drogi czy innych potencjalnych zagrożeń będą droższe, jako że prace muszą przebiegać w inny sposób w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa. Z drugiej strony, w przypadku bardziej odosobnionych lokalizacji może pojawić się problem z dojazdem i dostarczeniem tam niezbędnego sprzętu czy maszyn. Okoliczności bywają bardzo różne.

Dodaj komentarz