Ile trwają studia prawnicze?

Ile trwają studia prawnicze?

Prawo to kierunek prestiżowy i bardzo wymagający. Jednak ogrom pracy i nauki na studiach prawniczych wcale nie odstrasza kandydatów – wręcz przeciwnie. Każdego roku ten kierunek studiów jest bardzo oblegany przez przyszłych studentów. Na czym polegają i ile trwają studia prawnicze? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Prawo podzielone jest na wiele gałęzi

Wybierając się na studia w tym kierunku na pewno będziesz miał do wyboru wiele profili, np. prawo bezpieczeństwa wewnętrznego, prawo europejskie, prawo finansowe i skarbowość, prawo i finanse czy stosunki międzynarodowe. To tylko znikoma część tego, co możesz znaleźć w ofertach uczelni. Dlatego przed podjęciem decyzji zapoznaj się dokładnie z profilami, jakie oferują szkoły.

Studia prawnicze są tak popularne, że pozytywne rozpatrzenie twojej kandydatury nie jest wcale takie oczywiste. Jeżeli planujesz związać swoją przyszłość z prawem powinieneś przyłożyć się do nauki już w szkole średniej. Najlepiej będzie jeżeli wcześniej zorientujesz się jakie przedmioty są uwzględniane w procesie rekrutacji. Dzięki temu będziesz mógł bardziej się do nich przyłożyć podczas nauki w liceum. To z kolei zwiększy twoje szanse na późniejsze dołączenie do grona studentów prawa. Najczęściej brane pod uwagę są historia, geografia, matematyka lub język polski. Warto zdecydować się również na zdawanie języka obcego lub wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Im większa liczba przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym większe są twoje szanse na studia prawnicze.

Jest jeszcze jeden sposób na zwiększenie szans na pozytywne rozpatrzenie twojej kandydatury

Większość uczelni oferuje laureatom olimpiad specjalne zasady przyjęcia na studia. Bywa, że są oni zwalniani z uczestnictwa w procesie rekrutacji, czyli mają zagwarantowane miejsce na studiach prawniczych. Dlatego warto zorientować się, jak osiągnięcia zdobyte podczas olimpiad wpływają na ten proces w poszczególnych uczelniach. Spory wpływ na rekrutację mogą mieć wysokie wyniki w Olimpiadzie Wiedzy Historycznej, Olimpiadzie Wiedzy o Integracji Europejskiej czy Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.

Ile trwają studia prawnicze?

Wiesz już, jak dostać się na wymarzony kierunek. Teraz czas dowiedzieć się, ile trwają studia prawnicze. Otóż studia w tym kierunku zachowały swoją jednolitą formę. Co to oznacza? Wybierając się na prawo musisz być świadomy, że czeka cię 5 lat nauki, bez podziału na studia I i II stopnia. Zakończenie studiów jest jednoznaczne z obroną egzaminu magisterskiego – bez niego ani rusz.

Dlaczego studia prawnicze trwają tak długo? Są one bowiem wysoce specjalistyczne i pierwsze trzy lata nauki mają charakter wprowadzający. Studenci zdobywają wiedzę na temat elementarnych rzeczy, które są niezbędne w przypadku wyboru dalszych specjalizacji. Po tym czasie nie są oni jeszcze gotowi, by działać w prawniczym świecie. Dopiero po ukończeniu dwóch kolejnych lat zdobywają pełne wykształcenie. Jednak to jeszcze nie koniec. Po obronie egzaminu magisterskiego i uzyskaniu tytułu magistra będziesz musiał przystąpić do aplikacji. To właśnie w tym czasie zostaniesz ostatecznie i profesjonalnie przygotowany do wykonywanego w przyszłości zawodu. Do wyboru jest wiele aplikacji, np. adwokacka, sędziowska, prokuratorska czy komornicza. To, ile trwa dana aplikacja zależy od profilu jaki wybierzesz.

Podstawowe rodzaje aplikacji prawniczych

To, ile trwają studia prawnicze nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ same w sobie dają bardzo ograniczoną możliwość pracy w zawodzie. Aplikację można więc uznać tak naprawdę za swoiste przedłużenie studiów. Niestety, działają one na znacznie mniej przyjaznych warunkach niż studia. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, że chociaż ukończenie z sukcesem studiów prawniczych musi oznaczać poziom kompetencji, to aplikacja wciąż dla niemal każdego będzie wyzwaniem. Jest tak dlatego, aby do pracy w jednych z najbardziej prestiżowych zawodów dopuścić jedynie osoby, które rzeczywiście na pewno sobie w nich poradzą. Przyjęcie na aplikacje wiąże się z wcześniejszym zdaniem państwowego egzaminu, co udaje się co roku nielicznym. Aplikacje wiążą się także z niemałymi opłatami, w przeciwieństwie do studiów dziennych. Wyjątkiem są aplikacje prokuratorskie i sędziowskie, podczas trwania których to aplikant otrzymuje wynagrodzenie, a do tego już po roku może podjąć pracę w zawodzie, na przykład jako asystent sędziego lub prokuratora. Z kolei aplikacje radcowskie, notarialne, adwokackie i komornicze będą wymagały od aplikanta opłaty wysokości około 5 tysięcy za rok. Najkrótsza aplikacja to aplikacja komornicza, trwa bowiem dwa lata. Z kolei aplikacja sędziowska kończy się dopiero po czterech. Tak więc można powiedzieć, że odpowiedź na pytanie ile trwają studia prawnicze dla sędziego wynosi aż dziewięć lat. Wszystkie aplikacje mają przygotować absolwenta prawa do wykonywania określonego zawodu dzięki zajęciom zarówno praktycznym, jak i teoretycznym.

Inne zawody, które można wykonywać po studiach prawniczych

Poza tymi najszerzej znanymi jest także kilka innych zawodów, które wykonywać można tylko po skończeniu studiów prawniczych. Mało znana jest 3 letnia aplikacja rzeczniowska, po której zakończeniu można objąć stanowisko rzecznika patentowego lub podjąć zatrudnienie jako ekspert Urzędu Patentowego. Absolwenci prawa mogą być także zainteresowani pracą kuratora sądowego lub społecznego. Ukończenie studiów prawniczych jest także wysoko punktowane w rekrutacjach do policji i na stanowiska urzędnicze. Istnieje więc wiele rozwiązań dla osób które nie chcą albo nie mogą dostać się na żadną aplikację.

Pamiętaj, że trud włożony w długotrwałą naukę na pewno pomoże ci znaleźć atrakcyjną pracę w przyszłości! Prawo to bardzo szeroka dziedzina, w której można znaleźć zatrudnienie na diametralnie różnych stanowiskach. Zazwyczaj jednak są to dobrze opłacane i cieszące się prestiżem społecznym zawody, warto więc przetrwać te 5 lat intensywnej nauki i zapewnić sobie lepszą przyszłość.

1 Comment

  1. Jako absolwentka Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego z czystym sumieniem polecam wybór tej uczelni. WSKZ to uczelnia z 20 letnim doświadczeniem, która pomimo tylu lat na rynku nie stoi w miejscu, a idzie z biegiem czasu. Dodatkowo w ofercie znajduje się szeroki wybór kierunków z zakresu prawa.

Dodaj komentarz