Praca i płaca, czyli ranking zarobków wg. Forbesa

Praca i płaca, czyli ranking zarobków wg. Forbesa

Reporter, prywatny detektyw, strażak czy modelka – te zawody śmiało można uznać za ciekawe. Jednak – jak się okazuje – w Ameryce nie są one tak dobrze płatne, jak się powszechnie wydaje.

Amerykański magazyn „Forbes”, o czym poinformował portal Gazeta.pl, zrobił zestawienie zawodów, które w USA są zaskakująco nisko płatne. Redaktorom chodziło, by pokazać, że choć wydaje się, że praca np. jako modelka jest dobrze płatnym zawodem, to w rzeczywistości wynagrodzenie na jakie można liczyć jest co najwyżej przeciętne.

Uwaga – dla nas, Polaków, podane kwoty mogą wydawać się duże, ale należy zdawać sobie sprawę, że średnia roczna pensja w USA wynosi ok. 43 tysiące dolarów.

Poniżej lista zawodów z podanymi rocznymi zarobkami:

Stewardesa
Średnia pensja stewardesy to 41,7 tys. dol. rocznie. Do tego należy doliczyć darmowe bądź sprzedawane z dużą zniżką bilety lotnicze do dowolnego kraju na świecie. Brzmi atrakcyjnie, jednak co dziesiąta stewardesa w Stanach Zjednoczonych zarabia mniej niż 25 tys. dolarów!

Model i modelka
Jesteście zaskoczeni, że model i modelka znaleźli się w tym zestawieniu? W końcu codziennie można przeczytać w plotkarskich portalach i magazynach ile zarabiają gwiazdy w świecie mody. Jednak to jedynie ułamek wszystkich osób pracujących w tej branży. Średnio w USA model i modelka zarabiają około 27 tysięcy dolarów rocznie. Na milionowe kontrakty mogą liczyć jedynie najlepsi. Informacje o karierze w modelingu możecie znaleźć w naszym tekście „Jak zostać modelką”.

Grafik komputerowy – łamacz tekstów
Kiedyś osoba, która znała programy do tzw. Komputerowego składu i łamania tekstów np. Adobe InDesign czy QuarkXPress byli rozchwytywani. Teraz – jak twierdzą redaktorzy „Forbesa” – sytuacja uległa zmianie. Obecnie grafik komputerowy z tą specjalizacją w USA może liczyć średnio na roczną pensję wynoszącą mniej niż 40 tysięcy dolarów!

Pielęgniarka, asystentka chirurga
Wiadomo, chirurdzy w USA to osoby zarabiające rocznie duże sumy. Jednak chirurg to wierzchołek szpitalnej góry finansowej. O wiele niżej są pielęgniarki, które asystują przy operacjach podając stosowne narzędzia. Okazuje się, że zarabiają one średnio 42,4 tys. dol. rocznie. Wiecie ile jest takich osób? Prawie 100 tysięcy!

Reporter i korespondent
Coraz mniej jest dobrze opłacanych dziennikarzy prasowych w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje „Forbes” średnia pensja reportera i korespondenta to ok. 43 tys. dol. rocznie. Jednak aż co dziesiąty dziennikarz zarabia mniej więcej 20 tys. dolarów!

Strażak
Jest to zawód stresujący, bardzo wymagający, który dodatkowo wykonuje się z narażeniem własnego życia. Nic dziwnego, że jest on wysoko wśród zawodów, które społeczeństwo najbardziej szanuje i podziwia. Jednak nie idą za tym pieniądze. Ile zarabia strażak? W USA jest to średnio 47,7 tys. dol. rocznie.

Prywatny detektyw
Jest to niewątpliwie ciekawy zawód, niecodzienny, dostarczający emocji, ale już nie satysfakcji finansowej. Według magazynu detektyw zarabia średnio 48,6 tys. dol. rocznie, ale aż 10% jest w stanie zarobić jednie 26 tysięcy dolarów rocznie.

Oczywiście to tylko średnia zarobków, jeśli chcecie np. zostać dziennikarzem nie powinniście się zniechęcać podanymi wyżej sumami. Istnieją przecież np. reporterzy, także w Polsce, którzy rocznie zarabiają powyżej 100 tysięcy złotych. Warto zatem spróbować sił w swoim wymarzonym zawodzie!

Dodaj komentarz