Czy firmy płacą za prąd więcej?

Dlaczego prąd dla firm jest droższy?

Firmy są traktowane inaczej niż gospodarstwa domowe, więc wielu właścicieli zastanawia się, dlaczego energia elektryczna jest droższa dla firm? Gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej, który ciągle można obserwować, utrudnia płynne funkcjonowanie przedsiębiorstw i stanowi duże obciążenie dla budżetu.

Przedsiębiorstwa, jako duzi konsumenci energii, podlegają surowszym zasadom i regulacjom niż ma to miejsce w przypadku gospodarstw domowych. Wiele z tych regulacji dotyczy ochrony środowiska, bezpieczeństwa i jakości dostarczanej energii. Warto wiedzieć, że nie dotyczy to cen energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw domowych górne limity są uzgadniane przez Urząd Regulacji Energetyki, natomiast w przypadku firm nie ma takiego wymogu.

Dla firm jednym z najważniejszych czynników wpływających na wzrost cen energii elektrycznej jest różnica w zużyciu energii. Przedsiębiorstwa generalnie mają większe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż gospodarstwa domowe, co oznacza, że ich zużycie energii jest przeciętnie wyższe. Dlatego dostawcy energii elektrycznej muszą zapewnić swoim klientom biznesowym odpowiednią infrastrukturę i dostępność energii. Znaczenie ma również opłata mocowa.

Ile wynosi stawka za prąd dla firm w 2023 roku?

W 2023 r. limit ceny energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh, pod warunkiem złożenia wniosku u dostawcy energii elektrycznej. Mechanizm zamrożenia cen energii elektrycznej obowiązuje od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Przedsiębiorcy, którzy prześlą wymagane zawiadomienie, zapłacą stawkę o maksymalnej wysokości 0,79 zł/kWh.

Takie wsparcie nie obejmuje jednak największy firm, które praktycznie nie są na obecną chwilę chronione przed podwyżkami cen. W takiej sytuacji dostawca energii elektrycznej kieruje się głównie warunkami rynkowymi. Stąd tak ogromne rachunki za prąd w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw.

Co firmy mogą zrobić aby płacić mniej za prąd?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie rachunków za prąd w firmie. Ma się możliwość negocjowania umów z dostawcami w celu osiągnięcia możliwie najlepszych warunków cenowych. Aby wybrać najlepszego dostawcę, firmy porównują oferty różnych dostawców i biorą pod uwagę nie tylko ceny, ale również jakość usług, doradztwo energetyczne, elastyczność umów, obliczenia śladu węglowego oraz praktyczną pomoc w udzieleniu kredytu i dofinansowaniu.

Dobrym rozwiązaniem są także inwestycje w energooszczędne technologie, jak np. automatyka przemysłowa, oświetlenia LED czy wydajniejsze systemy grzewcze, które przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Ponadto nieocenione mogą okazać się audyty energetyczne, zoptymalizowanie procesów produkcyjnych pod kątem godzinowego rozliczania energii oraz wprowadzenie świadomości ekologicznej wśród pracowników również mogą pomóc obniżyć rachunki za prąd. 

 

 

Dodaj komentarz