Pożyczka leasingowa co to jest i czy warto ją brać?

Pożyczka leasingowa co to jest i czy warto ją brać?

Kiedy myślimy o tym, jak sfinansować pojazd firmowy często wybieramy jedynie między zakupem za kredyt lub gotówkę a leasingiem. Wszystkie te opcje mają swoje wady i zalety. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest leasing. Co prawda w jego wyniku przedsiębiorca nie otrzymuje pojazdu na własność, ale koszty rat może w całości zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. Jest to więc w wielu przypadkach bardzo korzystna opcja, chociaż nie każdy będzie chciał się na nią zdecydować. Niektórym osobom może na przykład szczególnie zależeć na tym, aby być rzeczywistym właścicielem opłacanego pojazdu. W takim wypadku pożyczka leasingowa może być bardzo ciekawym i często niedocenianym rozwiązaniem. Tylko czym ona właściwie jest? Jakie są jej wady i zalety?

Na czym polegają pożyczki leasingowe?

Termin ten jest, trzeba przyznać, mało intuicyjny. Każdy wie, czym jest pożyczka, wielu także zdaje sobie sprawę z tego, czym jest leasing. Nie bardzo jednak wiadomo, jak połączyć to w całość. Tak naprawdę jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pożyczka leasingowa https://splatapozyczek.pl/ w swoim działaniu przypomina tradycyjne kredyty, a udzielają jej, jak sama nazwa wskazuje, firmy leasingowe. Zaciąga się ją na zakup nowego lub używanego pojazdu.

Jak spłaca się pożyczki leasingowe?

Dużą zaletą tego typu pożyczek jest to, jak się je spłaca. Charakteryzują się one bowiem dużą elastycznością w zakresie sposobu ich spłaty. Możliwe są zarówno typowe raty odsetkowo-kapitałowe, jak i na przykład raty balonowe spłacane w dwóch lub trzech transzach. W niektórych przypadkach możliwa jest nawet zmiana harmonogramu spłaty pożyczki już w trakcie jej trwania. Co ważne, pożyczki leasingowe można zaciągać nawet na stosunkowo długi czas, ponieważ nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie. Pozwala to znacznie obniżyć miesięczną ratę pożyczki, chociaż oczywiście w konsekwencji rośnie także całkowity jej koszt.

Dla kogo przeznaczone są pożyczki leasingowe?

Tego typu pożyczki kieruje się przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT. Dzięki temu, w przeciwieństwie do zwykłego leasingu, rata takiej pożyczki nie zawiera w sobie tego właśnie podatku. Nie da się ukryć, że pozwala to na naprawdę duże oszczędności. Ponadto tym sposobem finansowania samochodów firmowych mogą zainteresować się także firmy, które chcą uzyskać na swoją działalność dofinansowania unijne. Po ich otrzymaniu ciężko później rozliczyć tradycyjny leasing – wzięcie zamiast niego pożyczki leasingowej znacznie ułatwia sprawę.

Co jest lepsze – pożyczka czy leasing?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Po pierwsze, jeżeli jesteśmy płatnikami VAT zdecydowanie lepszą opcją będzie dla nas zwykły leasing, jeśli nie – pożyczka. Ważne jest także to, jak długi okres kredytowania nas interesuje. Jeśli zależy nam na długim okresie kredytowania i w konsekwencji niższych ratach z pewnością powinniśmy zwrócić swoją uwagę w stronę pożyczki, zaś dla osób, które na przykład chcą już po kilku miesiącach wymienić auto na inne najlepszy będzie leasing. Ponadto warto wspomnieć, że pożyczki leasingowe, jako, że działają na zasadzie kredytu, to obniżają naszą zdolność kredytową. Nawet wtedy, kiedy płacimy je terminowo. Nie robi tego z kolei leasing. Dodatkowo nie da się ukryć, że leasing jest również bardziej opłacalny pod względem podatkowym – można całość raty leasingowej „wrzucić w koszta”, zaś jeśli chodzi o pożyczkę – tylko jej część.

Pożyczka leasingowa nie będzie rozwiązaniem dla wszystkich, jednak nie bez powodu z roku na rok zwiększa się jej popularność. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zdecydować się na leasing, z pewnością będzie to dla naszej firmy ciekawa opcja. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla firm, które nie są podatnikami VAT, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę na to, jak elastyczny i wygodny może być harmonogram jej spłaty, a do tego na jak długi okres można ją rozłożyć. W wielu firmach bez samochodów nie da się w ogóle pracować, warto więc zadbać, aby w tym zakresie wybrać najbardziej korzystną ofertę. Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie? Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek.

Dodaj komentarz