Praktycznie co chwile banki i prywatne instytucje finansowe wprowadzają do swoich ofert nowe produkty finansowe. Tak różnorodność pozwala każdej osobie znaleźć kredyt lub pożyczkę, która odpowiada jej w danym momencie. Alternatywą dla propozycji instytucji finansowych są pożyczki społecznościowe, które dalej nie są w naszym kraju zbyt popularne. Zobacz, na czym polega takie zobowiązanie, jak je dostać i czy warto z niego skorzystać https://splatakredytow.pl/pozyczki-spolecznosciowe/.
Pożyczki społecznościowe – co to jest?
Pożyczka społecznościowa to w praktyce umowa cywilno-prawna, którą zawierają między sobą dwie osoby prywatne. Nie biorą w tym udziału prywatne firmy pożyczkowe ani tradycyjne banki a cały proces odbywa się bez ich pośrednictwa. Przedmiotem umowy są w tym przypadku oczywiście pieniądze, które jedna ze stron umowy udostępnia drugiej na określonych warunkach.
Tego typu pożyczki nie znajdują się w instytucjach finansowych a w internecie, na portalach, które pośredniczą w całym tym procesie. Nie podlegają one więc żadnemu nadzorowi, a warunki spłaty i udzielenia pieniędzy ustalają między sobą w dowolny sposób strony umowy. Oznacza to, że pożyczkodawca może żądać prowizji w dowolnej wysokości i nie musi stosować się do ustawy atylichwiarskiej tak jak np. firmy pożyczkowe.
Gdzie znaleźć pożyczki społecznościowe?
Tak jak już wspomnieliśmy, tego typu pożyczki można znaleźć na internetowych portalach. Warto jednak korzystać w tym przypadku ze sprawdzonych stron, na których znajdują się uczciwi inwestorzy, a cały proces jest nadzorowany przez administratorów portalu. Niestety nie wszędzie można otrzymać pożyczki ze stałym oprocentowaniem i bez ukrytych kosztów, które w pewnych momentach ocierają się o lichwę. Dlatego, jeśli strona z pożyczkami społecznościowymi już na pierwszy rzut oka wygląda podejrzanie, to powinieneś zrezygnować z korzystania z niej.
Czy pożyczki społecznościowe się opłacają?
Każda osoba, która bierze pożyczkę, powinna zwrócić uwagę na jej koszt całkowity. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek społecznościowych https://splatakredytow.pl/pozyczki-spolecznosciowe/. Należy pamiętać, że osoba prywatna, która udziela pożyczki, także chce na tym zarobić i nie ma darmowych pożyczek społecznościowych. Dużą zaletą takich zobowiązań jest jednak to, że istnieje duże pole manewru, jeśli chodzi o negocjacje z pożyczkodawcą. Istnieje więc duża szansa na wynegocjowanie dobrych warunków. Koszt pożyczki zależy od indywidualnych ustaleń między stronami. Warto świadomie podejmować tę decyzję o zwracać uwagę na oprocentowanie, które narzuca dana osoba.