Jak uczyć się oszczędzania od najmłodszych lat?

Jak uczyć się oszczędzania od najmłodszych lat?

Sprawne operowanie swoimi finansami, w tym oszczędzanie, to umiejętność niezbędna do życia w społeczeństwie, szczególnie dla dorosłych ludzi. Nic jednak nie swoi na przeszkodzie, aby zacząć uczyć się oszczędzania już w młodym wieku. Mało który człowiek nigdy nie będzie musiał liczyć się z pieniędzmi, więc jest to dobra praktyka na przyszłość. Jest wiele różnych sposobów, na które młody człowiek może nauczyć się gospodarowania swoimi pierwszymi pieniędzmi.

Odpowiedzialność

Wiele dzieci otrzymuje pieniądze od rodziców, czy to w formie kieszonkowego, czy zapłaty za dodatkowe drobne prace. Niektórzy nastolatkowie także podejmują się pracy dorywczej w wakacje. Dysponują więc pewnym, chociaż często niewielkim, kapitałem. Kluczowa jest odpowiedzialność w jego wykorzystywaniu. Dobrym pomysłem może być stworzenie listy zarobków i wydatków, aby kontrolować, ile się wydaje i w jakim tempie. Widać wtedy, jak szybko topnieć mogą oszczędności, jeśli nierozsądnie się nimi gospodaruje. Każde poważniejsze zakupy warto także dobrze przemyśleć pod kątem tego, czy dany przedmiot jest rzeczywiście potrzebny i warty swojej ceny, zwłaszcza jeśli na przykład celem jest kupno nowego telefonu komórkowego, ale stary jest jeszcze w pełni sprawny.

Kontakt z bankowością

W wielu bankach już od 13 roku życia dzieci mogą zakładać konta bankowe za pozwoleniem rodziców. Pozwala to młodemu człowiekowi zapoznać się z działaniem karty płatniczej, systemu bankowego i jeszcze wydajniej śledzić swoje wydatki. Ponadto, istnieje możliwość założenia lokat bankowych, na których bez ryzyka dzieci mogą zarabiać swoje pierwsze pieniądze, zabezpieczając je tym samym przed nieodpowiedzialnym zakupem. Oprocentowania lokat nie są zazwyczaj zbyt wysokie, a więc i zyski są stosunkowo małe, zwłaszcza przy inwestowaniu mniejszych kwot, natomiast jest to dobry pierwszy krok w kierunku sprawności finansowej.

Stawianie sobie celów

Dobrym sposobem jest stawianie sobie celów do osiągnięcia, na przykład zakup kosztownej konsoli do gier. Dzieci uczą się w ten sposób, że dzięki wstrzemięźliwości i cierpliwości można zyskać znacznie więcej, niż gdy wydaje się mniejsze kwoty, ale znacznie częściej. Samodzielne zaoszczędzenie na drogi przedmiot daje powód do dumy i uczy większego liczenia się z pieniędzmi.

Nawet młody człowiek przy odrobinie zaangażowania może uczyć się oszczędzania https://finanse.net.pl/. Na przeszkodzie nie stoi nawet mały kapitał. Istotne jest zaangażowanie i odpowiedzialność, ale także pomoc rodziców, którzy jako osoby dorosłe, doświadczone w dziedzinie domowych finansów, mogą wspierać dzieci i tłumaczyć im wszelkie niejasności.

Dodaj komentarz