Strategia scalpingowa – czym jest?

Strategia scalpingowa – czym jest?

Wybór odpowiedniej strategii podczas inwestowania na rynku Forex ma duże znaczenie. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak pewna strategia, która zawsze przynosi zyski. Każda inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem. Dziś przedstawimy Wam, czym jest scalping. Co warto wiedzieć o tej metodzie handlu?

Scalping – co warto na ten temat wiedzieć?

Wielu traderów wybiera sobie konkretną strategię inwestycyjną. Jedną z nich jest scalping, czyli skalpowanie. Jest to metoda handlu oparta o analizę techniczną. Jej wytłumaczenie jest bardzo proste. Otóż traderzy zawierają dużą liczbę transakcji, które szybko potem zamykają. W ten sposób chcą wygenerować dużą ilość pipsów i wykorzystać zmienności do jakich dochodzi na rynku. Tutaj wykorzystuje się instrumenty takie jak np. pary walutowe. Jednocześnie traderzy mogą znaleźć sporo punktu wyjścia oraz wejścia na rynek. Rzecz jasna można tutaj zastosować większe wolumeny pozycji. Ale z drugiej strony wolumen może być zagrożeniem przy stosowaniu tej strategii. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że można szybko zyskać, ale równie dobrze szybko stracić. W scalpingu wyróżniamy dwie metody, do który zalicza się automatyczna i manualna. Przy metodzie automatycznej traderzy korzystają z konkretnych algorytmów, natomiast przy manualnej strategii samodzielnie wykonują wszystkie transakcje. Ta pierwsza metoda wykorzystywana jest przez bardziej doświadczonych traderów, natomiast drugą wykorzystują nawet bardziej początkujący.

Jak scalpingować na rynku?

Wykorzystując scalpowanie można korzystać z małych horyzontów czasowych od 1 do 15 minut. Scalping na wykresie jednominutowym oznacza, że np. można zamykać transakcję po uzyskaniu 5 pipsów zysku. Pięciominutowy wykres pozwala na szukanie 10 pipsów zysku. Oczywiście pamiętajcie, że wybierając instrument do scalpowania musicie zwrócić uwagę na zmienność występującą na rynku. Powszechnie uważa się, że im zmienność jest większa, tym lepiej. Inwestowanie możecie zacząć od założenia konta w bank . Pamiętajcie, że wybierając dany instrument powinniście się kierować kosztami transakcyjnymi, zatem im niższe spready, tym lepiej. Trzeba też zwrócić uwagę, że bazując na wskaźnikach technicznych i wybierając instrument handlowy, należy do tego opracować odpowiednią strategię. Można zacząć tradingować, biorąc pod uwagę sygnały, które są zgodne z założeniami wybranej przez Was strategii. Oczywiście można wybrać pary walutowe, płynne akcje, czy indeks. Nawet pozornie dobra strategia może spowodować straty. Tutaj pojawia się też pytanie, czy warto jest ustawić stop loss. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Rzecz jasna można ustawić to zlecenie, ale trendy potrafią zmieniać się tak szybko, że traderzy zwyczajnie nie mają czasu na to, by ustawić ten parametr. Pamiętajcie, że jeżeli nie zamknięcie tracącej pozycji, to może dojść do zbyt dużych strat.

Jest wiele strategii scalpowania, których można dokonywać w oparciu, np. o wskaźniki RSI czy też wstęgi Bollingera. Jednak choć ekspozycja na ryzyko wydaje się w obu tych przypadkach mniejsza, to nadal występuje. Z założenia przy wykorzystaniu scalpowania można osciągnąć mniejszy zysk, ale z drugiej strony można też wykorzystać fakt, że ze strategii można korzystać przy wyciszonych rynkach. Scalpowanie wymaga jednak dużej wiedzy, a przy tym nie można ulegać emocjom. Trzeba też bezwzględnie postępować według wybranej strategii.

Dodaj komentarz