Piaskowanie elementów bram i ogrodzeń

Piaskowanie elementów bram i ogrodzeń

Bramy i ogrodzenia ze stali wymagają czasem odświeżenia. Często zauważamy na nich ślady korozji spowodowane warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Farba pokrywająca elementy ogrodzenia czy bramy zaczyna pękać, pęcznieć, łuszczyć się, a w końcu odpadać, co powoduje, że metal jest podatny na wilgoć i po jakimś czasie zaczyna korodować. Ogniska korozji da się usunąć za pomocą kilku metod, z których najlepsze efekty daje piaskowanie.

Czym jest piaskowanie stali?

Piaskowanie konstrukcji stalowych jest zabiegiem mającym na celu pozbycie się korozji, farb i innych zanieczyszczeń powstałych na ich powierzchni. Wykonuje się go przy użyciu materiałów ściernych za pomocą sprężonego powietrza lub pyłu. Jest to czynność podobna do szlifowania, jednak różnice są zauważalne. Najbardziej znaczną jest to, że piaskowanie pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jeśli próbowaliście kiedyś samodzielnie wyszlifować bramę lub siatkę, to zdajecie sobie sprawę, że jest to mozolna praca.

Kolejna różnica, to taka, że piaskowana powierzchnia jest bardziej równa i delikatnie szorstka od szlifowanej. Pozwala to na idealne przygotowanie jej do kolejnych zabiegów malarskich.

Jak to wygląda w praktyce?

Piaskowanie stali to proces technologiczny, który można zobrazować jako uderzanie drobinkami piasku pod ciśnieniem o powierzchnię wygładzanego przedmiotu.

Piasek musi być dostosowany do tego celu, przede wszystkim specjalnie oczyszczony i o odpowiedniej gramaturze.

Piaskowanie tylko piaskiem?

Do piaskowania bram i ogrodzeń zazwyczaj używa się piasku, ale są stale lub inne materiały wymagające piaskowania, do których używa się szkła, śrutu, żużlu, a nawet rozdrobnionych łupin orzechów. Wszystko zależy od tego z czego wykonany jest przedmiot, który chcemy odświeżyć lub jaki efekt wygładzenia chcemy osiągnąć.

Co po piaskowaniu?

Po wypiaskowaniu elementów ogrodzenia, bramy czy furtki należy jak najszybciej zabezpieczyć ich powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych stosując odpowiednie farby i podkłady antykorozyjne oraz wybierając ich optymalne nanoszenie. Do wyboru mamy malowanie ręczne, natryskowe, zanurzeniowe lub proszkowe. Z wymienionych, to ostatnie daje najbardziej pożądany efekt i jest najbardziej trwałe, jeśli proces technologiczny został przeprowadzony odpowiednio.

Jakie są zalety piaskowania bram i ogrodzeń?

Piaskowanie, to przede wszystkim dokładny, zaawansowany proces technologiczny, którego celem jest jak najlepsze przygotowanie powierzchni pod malowanie. Po takim zabiegu, zakończonym zabezpieczeniem powierzchni, elementy ogrodzenia będą służyć nam kolejne lata bez konieczności corocznego powtarzania zabiegu, jak jest w przypadku szlifowania i malowania ręcznego.

Piaskowanie, to zabieg szybki, a jednie wymagający demontażu elementów stalowych, pozwalający na sporą oszczędność czasu. A jak wiadomo, czas to pieniądz.

Dodaj komentarz