Miody lekarstwem na wszystko. Jaki miód wybrać?

Miody lekarstwem na wszystko. Jaki miód wybrać?

Miody są znane od pokoleń, a także stosowane jako lekarstwo na wiele schorzeń. Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienia i infekcje nadal gości w wielu domach. Nie ma się co dziwić, w końcu ten płynny eliksir między innymi wzmacnia organizm, działa antybakteryjnie, a także pomaga w procesie gojenia ran. To tylko część korzyści, które mogą przynieść nam miody.

Jakie przykładowe właściwości mają poszczególne miody?

Ze względu na pochodzenie możemy wyróżnić miód z nektaru roślin, spadzi oraz nektarowo-spadziowy. Dodatkowo właściwości danego produktu zależą od sposobu, w jaki powstają. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym miodom.

  1. Miód akacjowy. Głównie polecany w chorobach górnych dróg oddechowych. Dodatkowo warto stosować ten rodzaj miodu podczas zwiększonej pracy mózgu, zmęczeniu psychicznym, fizycznym, a także osłabieniu. Co więcej, pomaga z bezsennością oraz wzmacnia organizm.
  2. Miód gryczany. Jest bogaty w witaminę C, a także posiada wysoką aktywność antybiotyczną. Oprócz tego działa oczyszczająco oraz wspiera układ krwionośny, przyspiesza regenerację organizmu oraz gojenie ran.
  3. Miód rzepakowy. Wspiera oczyszczanie organizmu. Jest szczególnie polecany przy chorobach układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo obniża ciśnienie oraz wspomaga leczenie chorób zapalnych i infekcyjnych nerek.
  4. Miód spadziowy ze spadzi iglastej. Wspomaga łagodzenie dolegliwości dolnych dróg oddechowych i układu pokarmowego, a także wspiera w chorobach układu krążenia.

Jaki powinien być dobry miód?

Aby sprawdzić czy miód jest prawdziwy możemy wykonać przykładowe, krótkie testy. Wystarczy nabrać na łyżkę trochę miodu i zacząć wylewać miód na talerzyk. Jeśli miód spływa równomiernie i tworzy stożek na talerzyku, możemy być spokojni. Kolejnym sposobem na sprawdzenie miodu jest wylanie kropelki miodu na kartkę papieru, jeśli kropla będzie stała i się nie rozpłynie, to znak, że nasz miód jest prawdziwy. Ostatnim testem jest wlanie łyżeczki miodu do szklanki z zimną wodą. Gdy nasz miód opada wolno i nierównomiernie to znaczy, że jest dobry. Dodatkowo miód, który nie zawiera sztucznych składników poddany jest naturalnemu procesowi krystalizacji.

Do czego stosować miód?

Oprócz dodawania miodu do potraw, mamy kilka innych możliwości. Pierwszym z nich jest stworzenie maseczki na twarz. Świetnie sprawdza się przy usuwaniu martwych komórek naskórka, bakterii oraz innych zanieczyszczeń. Drugim sposobem jest stworzenie maseczki na usta. Może okazać się przydatna zwłaszcza w zimę, gdy usta poddane są niskim temperaturom. Możemy nałożyć sam miód w celu ich nawilżenia lub wymieszać łyżkę miodu z gruboziarnistym cukrem, dzięki czemu powstanie nam naturalny peeling do ust.

Dodaj komentarz