Czym są studia podyplomowe i na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji?

Czym są studia podyplomowe i na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji?

Ukończyłeś studia I lub II stopnia? Pragniesz zdobywać nowe umiejętności i poszerzać horyzonty bądź uzupełnić swoją wiedzę? W pracy czeka na Ciebie awans, pod warunkiem dokształcenia się? Na te pytania najlepszą odpowiedzią są studia podyplomowe!

Już w czasie studiów pojawia się myśl dokształcania się poprzez inny kierunek lub poprzez zdobywanie kolejnych kwalifikacji. Szereg uczelni oferuje taką możliwość w formie studiów podyplomowych.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to studia o charakterze bardziej specjalistycznym niż licencjackie czy magisterskie, w których najważniejsza jest nauka umiejętności praktycznych. Trwają najczęściej od roku do dwóch lat. Przy wyborze konkretnej specjalności warto przemyśleć nasze priorytety. Czy zależy nam na tym, aby uaktualnić swoją wiedzę i umiejętności lub dokończyć specjalizacje wcześniej ukończonych studiów? Czy naszym celem jest poszerzenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie i zdobycie nowych uprawnień do wykonywania danego zawodu, a może nabycie nowego doświadczenia i poszerzenie własnych horyzontów?

Wybór szkoły podyplomowej

Studia podyplomowe oferuje wiele szkół i podmiotów. Poziomy kształcenia są niezwykle zróżnicowane. Na co warto zwrócić uwagę? najważniejszą sprawą jest tu renoma uczelni – przed dokonaniem wyboru warto wczytać się w opinie lub dopytać, które uczelnie są dobrze postrzegane przez pracodawców, a które to strata czasu. Kolejny istotny aspekt to program studiów – warto wcześniej zapoznać się z siatką godzinową oraz przedmiotami, aby nie były one zbyt dalekie od potrzebnej nam wiedzy. Dobrze jest także zrobić rozeznanie w zakresie warunków konkretnej oferty studiów podyplomowych, szczególnie pod kątem korzyści, cen i wygody studiowania.

Rekrutacja na studia podyplomowe

Rekrutacja prowadzona jest zazwyczaj w semestrze letnim oraz zimowym. Tradycyjną formą rejestracji jest wypełnienie i przyniesienie do sekretariatu lub dziekanatu wymaganych dokumentów. Duża liczba uczelni posiada również rejestrację on-line, więc zapisanie się na wybrany kierunek nie sprawia większego kłopotu i trwa zaledwie kilka minut. Najczęściej wystarczy tylko kilka kliknięć, żeby rozpocząć naukę na wymarzonej specjalności!

Studia podyplomowe są ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem w zdobywaniu lub uzupełnieniu posiadanej wiedzy i umiejętności. Dają szybką możliwość przekwalifikowania się lub podniesienia swoich kompetencji w celu rozwoju zawodowego, jak i również osobistego.

Dodaj komentarz