Ubezpieczenie mieszkania – mit czy fakt?
Wiele osób zastanawia się czy ubezpieczenie mieszkania w ogóle działa i czy w razie szkody dostanie odszkodowanie odpowiadające faktycznie poniesionym kosztom? Otóż ubezpieczenia mieszkania to pewnego rodzaju układanka. To puzzle łączące się w całość jako składowe poszczególnych elementów. Posiadając polisę ubezpieczenia nie zawsze wszystkie elementy naszego mieszkania są chronione. W związku z tym pojawiają się pewne mity twierdzące, że nie warto mieć ubezpieczenia mieszkania ponieważ nie zadziała. Otóż zadziała – ale tylko w odpowiedniej konstrukcji. O tym z z jakich elementów składa się ubezpieczenia mieszkania, oraz na co zwracać uwagę w dzisiejszym artykule.
Ubezpieczenie mieszkania – elementy składowe.
Podstawowy podział ubezpieczenia mieszkań i domów, to:
Mieszkanie/Dom (czyli same mury) – ubezpieczając mury mieszkania bądź domu nie ubezpieczamy nic poza samym szkieletem budynku.
Stałe elementy – to takie elementy wyposażenia, które znajdują się wewnątrz naszego budynku i są wbudowane na stałe. Należą do nich elementy szkieletu naszego mieszkania czy domu jak okna i drzwi. Dodatkowo elementy zamontowane na stałe w środku jak podłogi, kominki, schody, antresole, tynki, powłoki malarskie, podwieszane sufity, ścianki działowe pomieszczeń, rolety i żaluzje, instalacje. Ponadto do stałych elementów zaliczają się równie piece, umywalki, zlewy, kabiny prysznicowe i wanny oraz meble w zabudowie.
Ruchomości – definicję ruchomości każde towarzystwo określa inaczej, ale najczęściej do ruchomości zaliczają się meble, kanapy, sofy, wyposażenie gospodarstwa domowego, sprzęt RTV. Ruchomościami mogą być również odzież, gotówka i biżuteria, rośliny oraz nasze zwierzęta.
Szyby / oszklenia – to wszystkie elementy mieszkania, które są przeszklone bądź będące częściami składowymi ze szkła. Należą do nich szyby w meblach, kamienne blaty stołów oraz lustra. Wyposażenie kuchni ze szkła takie jak szklane okapy, płyty grzewcze. Z wyposażenia łazienki należeć do nich może oszklenia kabin prysznicowych, umywalki i lustra ze szkła.
Budowle – czyli obiekty budowlane, które nie są budynkami ale znajdują się na naszej posesji. Zaliczyć do nich można budynki gospodarcze, obiekty małej architektury, ogrodzenia, bramy i furtki. Dodatkowo do budowli zaliczyć można altany, ogrodowe, grille murowane, śmietniki, posągi, piaskownice, przydomowe oczyszczalnie i turbiny wiatrowe.
Co dodatkowego warto mieć w ubezpieczeniu mieszkania?
Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – ubezpieczenie to ma chronić nas w przypadku gdy zalejemy sąsiada, gdy nasz pies pogryzie kogoś, bądź gdy po prostu wyrządzimy komuś szkodę, którą musimy naprawić z własnej kieszeni. O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej pisaliśmy wcześniej tutaj.
Assistance domowy – czyli tzw. fachowiec na telefon. Awaria pralki, tlące się gniazdko w domu, uszkodzony zamek wejściowy do mieszkania czy wezwanie lekarza domowego to tylko kilka usług z wielu, które oferują nam Towarzystwa Ubezpieczeniowe w ramach pomocy assistance. Liczba usług jest oczywiście limitowana, ale koszt usługi pokrywa zakład ubezpieczeń. Coraz częściej zdarza się, że pokrywane są również koszty wymiany uszkodzonych elementów. Ogromną zaletą takiego ubezpieczenia jest fakt, iż działa ono 24/h i 365 dni w roku. Czy święto, czy noc wystarczy jeden telefon i towarzystwo ubezpieczenie będzie organizowało nam pomoc.
Co jeszcze można ubezpieczyć?
Tak na prawdę co zakład ubezpieczeń to inna oferta. Z elementów, które podlegają jeszcze ubezpieczeniom można wyróżnić:
nagrobki,
koszty ochrony prawnej,
dzieła kolekcjonerskie i zbiory sztuki wysokiej wartości,
garaże,
roślinność ogrodową, w tym skalniaki,
koszty leczenia naszego psa bądź kota,
siłowniki bram,
domki letniskowe,
następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Jaki rodzaj ubezpieczenia wybierać?
Ubezpieczenia można podzielić ze względu na:
Zakres ochrony:
ryzyka nazwane – czyli od konkretnych zdarzeń losowych jak np. ogień, piorun, grad, eksplozja, dym i sadza, opad, powódź, śnieg, huragan, osuwanie się ziemi, upadek drzew, trzęsieni ziemi;
od wszystkich ryzyk – czyli od wszystkich ryzyk nazwanych i nienazwanych.
Bardziej szczegółowo na temat zakresu ubezpieczenia pisaliśmy tutaj.
Wartość wypłaconego odszkodowania:
wartość odtworzeniowa – czyli odszkodowanie odpowiadające kosztom przywrócenia mienia do stanu nowego, lecz nie ulepszonego. Ma ono za zadanie umożliwić nam odtworzenie poprzedniego stanu budynku/rzeczy uwzględniając dotychczasową konstrukcję, wymiary, standard wykończenia przy zastosowaniu takich samych bądź zbliżonych materiałów, a przypadku ruchomości tej samej bądź zbliżonej marki. Jest to najlepsza możliwa forma wypłaty odszkodowania;
wartość rynkowa – czyli odszkodowanie odpowiadające średniej cenie rynkowej, ustalane w oparciu o cenę 1 m2 mieszkań w naszej okolicy i mnożone przez powierzchnię naszego mieszkania, bądź domu;
wartość rzeczywista – czyli odszkodowanie w wypłacone w wartości nowego elementu/mieszkania lecz pomniejszone o wartość stanowiącą stopień zużycia technicznego.
Podsumowując…
Ubezpieczenie mieszkania musi być złożone z różnych elementów, by w pełni chroniło Wasz dobytek. Sumy ubezpieczenia również muszą odpowiadać faktycznemu odtworzeniu elementów mieszkania bądź jego wyposażenia. Jeżeli nie jesteście pewni zakresu ubezpieczenia przed zawarciem polisy zapytajcie Waszego Agenta Ubezpieczeniowego jakie konkretnie elementy są ubezpieczone bądź sami możecie sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dobre ubezpieczenie zawsze zadziała:)