Zanim rozpocznie się swoją przygodę z inwestowaniem i położy się pierwsze pieniądze na rynku, trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie ma się możliwości. Poza wstępnym poznaniem rynku dobrze też zastanowić się, co będzie pasowało do naszego typu osobowości i jakie ryzyko jest się w stanie podjąć.
Warto też rozważyć jakim kapitałem dysponujemy i czy chcemy inwestować w jeden rodzaj aktywów, czy zdywersyfikować nasze zasoby finansowe?
Fundusze inwestycyjne
To najprostsza forma inwestowania, wymagająca najmniejszego zaangażowania ze strony inwestora. Potrzebny jest tylko kapitał i znalezienie odpowiedniego funduszu inwestycyjnego, któremu można powierzyć swoje pieniądze.
Plusem jest zdecydowanie fakt, że ponosi się mniejsze ryzyko niż na giełdzie. Trzeba poświęcić też zdecydowanie mniej czasu. Po prostu wpłacać pieniądze i pozwolić profesjonalistom na zarządzanie nimi.
Są też minusy tej sytuacji:
- Mniejsza stopa zwrotu z inwestycji
- Umowa na długi czas
- Mniejsza możliwość zarządzania swoimi pieniędzmi
- Ponoszenie strat pieniężnych za błędy innych ludzi
Giełda
Rynek giełdowy to wyższa szkoła jazdy. Wymaga większego zaangażowania czasowego. Daje też większe możliwości zysku, ale też niesie za sobą większe ryzyko strat.
Mówi się, że dobrym inwestorem można zostać dopiero po pięciu latach czynnego działania na parkiecie. Trzeba przeglądać setki wykresów, cały czas pogłębiać swoją wiedzę i zawierać transakcje.
Dzieła sztuki
Rynek dzieł sztuki jest również bardzo ciekawą możliwością na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem. Wiele domów aukcyjnych ma ciekawą ofertę.
Można zakupić drogie obrazy znanych malarzy, które z czasem tylko zyskują na wartości.
Jest także możliwość, by pokusić się o zakup dzieła sztuki młodego, dobrze rokującego artysty. Stopa wejścia w inwestycję nie jest wtedy zbyt wysoka. Jeśli dobrze wybierzemy, możemy zyskać nawet kilkadziesiąt procent w skali roku.
Nieruchomości
Inwestycje w nieruchomości są tematem bardzo szerokim. Można zainwestować w nieruchomości na wynajem długo lub krótkoterminowy.
Na wynajem długoterminowy najczęściej przeznacza się mieszkania dla rodzin, studentów, osób poszukujących czasowego miejsca zatrzymania. Wynajmuje się też biura dla firm czy powierzchnie dla sklepów.
Na wynajem krótkoterminowy wynajmuje się mieszkania lub apartamenty dla turystów, osób będących w podróży służbowej. Pod wynajem krótkoterminowy zaliczają się również kwatery czy pokoje wynajmowane w pensjonatach i hotelach dla osób podróżujących w celach turystycznych.