Jak przygotować profesjonalne CV? – proste porady dla każdego

Jak przygotować profesjonalne CV? – proste porady dla każdego

Jak myślisz, ile CV musisz wysłać, aby w końcu dostać wymarzoną pracę? A gdyby tak można było skrócić liczbę wysyłanych aplikacji do minimum? To możliwe. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku podstawowych zasad budowania ciekawego i przykuwającego uwagę CV. Zobacz, jak poprawić swoje dokumenty i zyskać szansę na znalezienie stanowiska, o którym zawsze marzyłeś.

Jakie są cechy idealnego CV?

Przede wszystkim CV musi być dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz. Inaczej będzie wyglądać CV dla grafika, inaczej na stanowisko tłumacza, a inaczej pracownika budowlanego. I to nie tylko pod względem zawartości, ale także wyglądu. Graficy mogą pochwalić się w CV swoimi umiejętnościami graficznymi i postawić na coś nieszablonowego, ale w przypadku pracownika księgowego takie podejście już się nie sprawdzi. Ale nie można również zaniedbać podstawowych zasad tworzenia dokumentów. CV powinno być przede wszystkim proste i przejrzyste.

Pamiętaj, że rywalizujesz z wieloma innymi kandydatami. Pomyśl sobie jak wygląda skrzynka odbiorca osoby, która szuka pracowników. Wszystkie maile z tym samym tytułem, podobnie wyglądające CV – w których największą różnicę stanowi zdjęcie. Najlepiej jest znaleźć już na wstępie coś, co sprawi, że pracodawca choć na chwilę zatrzyma wzrok na Twoim CV. Ale jak to zrobić w praktyce?

Przyjrzyjmy się podstawowym i dodatkowym elementom w CV i sprawdźmy, jak je zmodyfikować, aby bardziej przyciągały uwagę, jednocześnie nie będąc zbyt krzykliwymi i żenującymi.

Podstawowe elementy CV

O tym częściach w swoim dokumencie nie możesz zapomnieć. Jeśli coś Ci umknie, Twoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a tym samym na podpisanie umowy o pracę są znacznie mniejsze. Oto co musisz zawrzeć w CV.

Dane kontaktowe

Mamy tu na myśli imię i nazwisko oraz sposób kontaktu, czyli adres mailowy oraz numer telefonu. Imię i nazwisko najlepiej umieścić na górze CV, wykorzystując do tego prostą i czytelną czcionkę. Możesz w tym miejscu pobawić się kolorem, ale zależy to od tego, jak w całości wyglądać będzie Twój dokument.

W tym miejscu zwróć uwagę na adres mailowy. Powinien brzmieć poważnie i dobrze, aby zawierał w nazwie Twoje imię i nazwisko (albo przynajmniej to drugie). Skorzystaj również z profesjonalnej domeny.

Ewentualnie możesz dorzucić nazwę miejscowości, w której mieszkasz.

Daruj sobie za to podawanie dokładnego adresu zamieszkania, a także kraju. To informacje, które nie są konieczne do etapu rekrutacji i tylko zabierają Ci niezwykle cenne miejsce w Twoim CV.

Doświadczenie zawodowe

To najważniejsza sekcja w każdym CV, niezależnie od stanowiska na które aplikujesz. Ważne jest, aby informacje dotyczące doświadczenia zawodowego umieszczone były w kolejności chronologicznej – od najnowszego do najstarszego.

Ważne: Nie wypisuj tutaj całego doświadczenia. Wybierz tylko te stanowiska, które związane są z aktualną ofertą pracy. Reszta jest dla pracodawcy nieistotna.

Większą czcionką dodaj dokładną nazwę firmy, w której pracowałeś. Dopisz także nazwę stanowiska, które obejmowałeś, a także lata pracy w danym miejscu. Nie podawaj konkretnych dat – pokazuj przedział czasowy korzystając jedynie z miesięcy oraz lat. Na koniec dopisz listę najważniejszych obowiązków, które wykonywałeś, będąc na konkretnym stanowisku. Tutaj też nie wymieniaj wszystkiego – pokaż coś, co wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, bo dopiero zaczynasz swoją karierę, w tej sekcji możesz umieścić staże lub odbyte praktyki.

Wykształcenie

Pokaż pracodawcy, jakie ukończyłeś szkoły, ale ogranicz się tylko do tych, które mają związek z aplikowanym stanowiskiem. Jeśli nie ma powiązania, umieść w CV tylko ostatni etap swojej edukacji, np. studia. Dodaj nazwę uczelni, kierunek, specjalizację oraz lata, w których się uczyłeś.

Nie pisz o szkole średniej czy podstawówce. Podobnie jak w przypadku konkretnego miejsca zamieszkania, są to dane zupełnie nieistotne i nie mają wpływu na to, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę.

W przypadku, gdy nie masz doświadczenia zawodowego, ta sekcja powinna znaleźć się na samej górze Twojego CV.

Umiejętności

Tutaj możesz wykazać się kreatywnością. Ta sekcja potrafi bowiem zdziałać cuda, jeśli w odpowiedni sposób ją zredagujesz. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Nie kłam, ale pokaż to, co uważasz, że będzie korzystne dla pracodawcy. Jeśli skłamiesz i zostaniesz zaproszony na rozmowę, prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Pisz konkretnie i ciekawie. Znajdź takie umiejętności, które zaciekawią rekrutera. Dodatkowo pamiętaj, że ta sekcja również musi być dopasowana do stanowiska, na które aplikujesz. Unikaj oklepanych frazesów, takich jak „komunikatywność” czy „obsługa komputera”. Powiedz za to, że znasz Excela na poziomie tabel przestawnych czy potrafisz korzystać z konkretnego programu i w jakim stopniu.

W tej sekcji możesz również umieścić języki. Jeśli masz poziom, który możesz potwierdzić pisemnym certyfikatem – opowiedz o nim w CV. W przeciwnym razie podając poziom, dopisz krótkie zdanie informujące pracodawce, jak dobrze posługujesz się językiem, np. swoboda w piśmie, kontakty z kontrahentami przez maila na poprzednim stanowisku pracy.

Zainteresowania

Istnieją przypadki, które pokazują, że nawet coś tak banalnego jak zainteresowania, jest w stanie zaciekawić rekrutera i skłonić go do zaproszenia Cię na rozmowę. Wystarczy, że wymyślisz coś innego niż wszyscy. Nie umieszczaj tutaj takich treści jak „muzyka”, „książki”, „film”, ale pisz bardziej konkretnie i obrazowo.

To świetne miejsce, aby w największym skrócie pokazać pracodawcy swoją osobowość. Zamiast książek możesz napisać np. że jesteś wielbicielem kryminałów Agathy Christie.

Jeśli pracodawca będzie miał do wyboru dwóch podobnych pracowników, z pewnością wybierze tego, którego zainteresowania będą bardziej kreatywne (a czasem nawet podobne do jego zainteresowań).

RODO

Nie zapominajmy o najważniejszej kwestii – klauzuli RODO. Jeśli jej nie umieścisz, pracodawca nie będzie miał możliwości kontaktu z Tobą. Dokładnie sprawdź więc, czy umieszczona przez Ciebie klauzula jest ok, albo czy nie została skopiowana z poprzedniego CV, wysyłanego do innej firmy.

Elementy dodatkowe w CV

Umieszczając dodatkowe elementy w swoim CV, zyskujesz szanse na przykucie uwagi pracodawcy. Ale te części również trzeba dodawać ze zdrowym rozsądkiem.

Kursy i szkolenia

Jeśli w swojej karierze ukończyłeś jakieś kursy czy szkolenia, które możesz udokumentować i są związane z konkretnym stanowiskiem – nie zawahaj się ich użyć. Pracodawca zobaczy, że robisz coś dodatkowego i z pewnością pozytywnie przełoży się to na analizę Twojego CV. Ale to nie wszystko.

W tej sekcji możesz również dodać np. odbyty wolontariat. Niektórzy rekruterzy zwracają uwagę na takie szczegóły i mogą one przeważyć na ostatecznej decyzji.

Podsumowanie zawodowe

To kilka zdań znajdujących się na samej górze CV, które w skrócie opowiada o Tobie jako pracowniku. Umieszcza je ok. 60% aplikujących. To więc Twoja wielka szansa, aby zostać zauważonym. Zwłaszcza, że większość rekruterów skanuje CV. Jeśli nie uda Ci się na samym początku przykuć ich uwagi, to małe szanse, że przeczytają oni Twój dokument od początku do końca – niezależnie od tego, jakie cuda na wrotkach by się tam znajdowały.

W tym miejscu bądź konkretny. Pokaż pracodawcy co udało się osiągnąć w przeciągu ostatnich lat Twojej kariery. Niech to będzie coś, co bezpośrednio wiąże się z celami firmy, do której aplikujesz. Tu możesz pokazać, że to właśnie Ty jesteś odpowiedni, bo udało Ci się coś osiągnąć i możesz pomóc.

Zdjęcie

Niektórzy pracodawcy w samych ofertach umieszczają, że proszą o CV ze zdjęciem. Nie we wszystkich sytuacjach musisz to robić, ale dobrze wykonana fotografia może pomóc Ci zdobyć wymarzoną pracę. W końcu wszyscy jesteśmy wzrokowcami i jeśli komuś dobrze z oczu patrzy, to natychmiastowo zyskuje on sympatię innych.

Zdjęcie musi wyglądać profesjonalnie. Nie może to być zdjęcie z wakacji, na którym znajdowałeś się ze swoimi przyjaciółmi. Powinno mieć gładkie tło i być wysokiej jakości. Zadbaj także o odpowiedni ubiór. Fotografie umieść na samej górze CV, zachowując prawidłowe odstępy między marginesami.

Odnośniki do miejsc w sieci

Prowadzisz bloga, ciekawy kanał w mediach społecznościowych, a może masz własną stronę lub portfolio? Pochwal się nimi w CV. Te elementy dodatkowe pozwalają pokazać o Tobie więcej niż to, co standardowo mieści się w CV. Pokazują również, czym się interesujesz i jakie masz umiejętności.

CV pod względem graficznym – jak powinno wyglądać?

Nie ma konkretnych zasad, co do ostatecznego wyglądu CV. Dokument ma być przejrzysty i zawierać w sobie najważniejsze informacje o kandydacie. CV możesz więc przygotować samemu od zera lub skorzystać z opcji gotowych szablonów, dostępnych w internecie – w wersji darmowej lub płatnej.

Z której opcji lepiej skorzystać? Wybierając popularne szablony ryzykujesz, że Twoje CV zleje się z CV innych osób. Co nie znaczy jednak, że z motywów nie należy korzystać. Wybierz jakiś mało popularny albo przerób ten słynący z dużej popularności. Nawet taki mały chwyt jak zmiana kolorystyki może zadziałać na Twoją korzyść.

Pamiętaj, że jeśli wraz z CV wysyłasz do pracodawcy list motywacyjny, to powinny one zostać zaprojektowane w tym samym tonie. Używaj tych samych czcionek, odstępów i kolorów. Pokaż pracodawcy, że przyłożyłeś się do przygotowania dokumentów, tak jak przykładasz się do wykonywania obowiązków w firmie.

A jeśli chcesz wykonać CV zupełnie od zera, możesz to zrobić na kilka sposobów.

Najpopularniejszym będzie wykonanie CV w Wordzie lub innych programie tekstowym. Pamiętaj jednak, żeby ostatecznie zapisać plik do nieedytowalnego formatu pdf. Wygląda on bardziej profesjonalnie od Worda, a dodatkowo zyskujesz pewność, ze plik otworzy się na każdym komputerze.

Jeśli znasz się na grafice może wykorzystać takie programy jak Photoshop, ale profesjonalne CV przygotujesz również przy pomocy darmowego oprogramowania, takiego jak Figma. Ono pozwoli Ci panować nad czcionkami i kolorami w dokumencie, pomoże zachować odpowiednie odstępy i sprawi, że przygotowanie profesjonalnego CV stanie się przyjemnością.

Dodaj komentarz