W świecie, w którym doradzanie jest w cenie wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać doradcą finansowym. Wiele osób zarabia doradzając innym jak się ubrać, jak zadbać o formę przed latem, jak wprowadzić do biznesu innowacje lub nowe technologie. Doradztwo jest modne i wygląda na to, że wielu ludzi z takich porad korzysta. Co należy zrobić, by zostać doradcą w dziedzinie finansów?
Doradztwo finansowe – dlaczego warto się tym zainteresować?
Finanse to dziedzina naszego życia, przed którą raczej nie uciekniemy. Nawet jeśli nie prowadzisz firmy i nie zamierzasz się na otworzenie własnej działalności, na co dzień podejmujesz różne decyzje związane z finansami osobistymi. Obecnie wiele osób jest bardziej świadomych w dziedzinie finansów i chce mieć kontrolę nad własnymi wydatkami oraz ogląd bieżącej sytuacji budżetu domowego. Co więcej często ludzie stają przed wyborem między kredytem a leasingiem lub muszą podjąć decyzję odnośnie wyboru konkretnej oferty, jaka będzie dla nich najkorzystniejsza. Nie wszyscy mają tak dużą wiedzę i tak bogate umiejętności, by poradzić sobie z wyzwaniami, które stawia współczesny świat finansów, dlatego sięgają po pomoc specjalistów. Personalizacja oferty finansowej jest ciągle w modzie, a firm związanych z tą branżą przybywa, więc doradcy finansowi raczej nie muszą obawiać się o pracę. To wszystko skłania do szukania odpowiedzi na pytanie jak zostać doradcą finansowym.
Doradca finansowy – jak nim zostać?
Przeglądając ogłoszenia o pracę dla doradców finansowych, jakie są dostępne w Internecie możesz stwierdzić, że aby zostać doradcą finansowym wystarczy mieć średnie wykształcenie i być nastawionym na efekty. Obecnie nie ma regulacji, które jasno mówiłyby jak zostać doradcą finansowym. Co prawda, obecnie wymagania odnośnie doradców nie należą do najwyższych, ale z czasem może się to zmienić, dlatego już dziś warto zadbać o odpowiednią edukację ekonomiczną. Studia z ekonomii wydają się dobrym pomysłem, ale nie są konieczne, ponieważ wiedzę na temat finansów i doradztwa można nabyć także na kursach. Doradca finansowy oczywiście musi znać się na finansach i ekonomii, ale także powinien być dobrym psychologiem, aby móc się wczuć w sytuację swojego klienta i doradzić mu najlepsze rozwiązanie. Na tym stanowisku sprawdzi się osoba, która lubi pracę z ludźmi i kontakt z nimi, więc różne doświadczenia związane z tego typu zajęciami będą plusem. Dobrze byłoby gdybyś przed podjęciem pracy jako doradca finansowy sprawdził się w negocjacjach i zapoznał z aktualną ofertą np. leasingów czy kredytów. Wszystko po to, by sprawdzić czy zawiłości w umowach, słowa takie jak RRSO czy wkład własny nie powodują u Ciebie zawrotów głowy. Na rynku ceni się też techniki sprzedażowe, dlatego doświadczenie w tej dziedzinie także może być w cenie.
Jakie cechy rozwijać by zostać doradcą finansowym?
Jak wiadomo, wiedza i umiejętności to nie wszystko. Pozostaje pytanie o cechy, które warto byś w sobie ukształtował jeśli myślisz o zawodzie doradcy finansowego. Dobry doradca finansowy powinien być otwarty na innych ludzi, ciekawy świata i nowości oraz odporny na stres. Powinien też z szacunkiem podchodzić do klienta i kierować się jego dobrem przy przedstawianiu mu swoich propozycji. W świecie finansów ważna jest także uczciwość i zdolność do analitycznego myślenia.