Jakie koszty ponosi się w biznesie?

Jakie koszty ponosi się w biznesie?

Koszty początkowe w biznesie

Przedsiębiorca, który zakłada własny biznes, musi liczyć się z niemałymi kosztami. Przede wszystkim warto zrobić biznesplan, który dokładnie wszystko pokazuje, co w ogólnym rozrachunku może dać ciekawe wnioski. Już podczas zakładania firmy, trzeba się liczyć z wydatkami, nawet jeśli jest to mikrofirma. Sporządzenie niektórych dokumentów, wydanie pozwoleń, opłaty skarbowe czy choćby wyrobienie pieczątki to również są wydatki, na które przedsiębiorca musi znaleźć drobne pieniądze w swoim budżecie.

Jeśli dochodzi do tego wynajem lokalu, wyposażenie go, zakup samochodu, narzędzi, urządzeń biurowych czy pracowniczych, zatrudnienie pracowników, to trzeba się liczyć nawet z kilkoma tysiącami złotych co najmniej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w momencie zarejestrowania firmy, następuje obowiązek uiszczania opłat do urzędu skarbowego oraz do zakładu ubezpieczeń społecznych. Opłacanie ubezpieczenia za siebie i pracowników w Polsce jest nadal obowiązkowe. Dochodzą do tego opłaty za zakup towaru, telefonu, komputera, kasy fiskalnej, rozliczenia podatkowe, usługi księgowe, a także koszty związane z wynagrodzeniem, czy opłaty za samochody transportowe. 

Bardzo ważne jest to, aby tak rozpoczynać biznes, by kosztów początkowych było jak najmniej. Stąd też należy zdobywać wiedzę na ten temat, na szkoleniach, warsztatach, a także czytać aktualności ekonomiczne. Osoby, które pierwszy raz zakładają własną firmę, mają tak zwany preferencyjny ZUS, co oznacza nawet dwukrotnie niższą opłatę za ubezpieczenie.

Kiedy mikro biznes można rozpocząć w domu, wtedy także odchodzą koszty za opłacanie lokalu i mediów. Natomiast więcej pieniędzy warto przeznaczyć na początkową reklamę, rozruch, obsługę klienta, a także współpracę z innymi podmiotami. Średnie koszty początkowe wynoszą kilka tysięcy złotych, w zależności od profilu firmy, ilości osób działających w niej, a także potrzeb biznesowych. 

Koszty stałe i wydatki na rozwój

Firmę zakłada się głównie po to, aby przynosiła ona satysfakcję, pieniądze oraz mogła się stale rozwijać. Na ten cel także potrzebne są pieniądze, dlatego warto zyski cały czas inwestować. Dzięki temu wygenerują one kolejne profity, a to posłuży choćby do podniesienia stawek za wynagrodzenie dla pracownika.

Właściciel biznesu przez cały czas musi trzymać rękę na pulsie, ponieważ koszty cały czas rosną. Stałe to głównie opłaty za utrzymanie biznesu, lokalu, podatki, ubezpieczenia, paliwo, czy też reklama. Natomiast z biegiem czasu wzrastają one, kiedy firma chce się rozwijać poszerzając swoje usługi, zakres handlu czy swoją powierzchnię. Samo przekształcenie firmy jednoosobowej do formy spółki, to są koszty kilku tysięcy złotych.

Zazwyczaj wiąże się to z zakupem nowocześniejszych urządzeń, oprogramowania, wdrożenia technologii, a nawet zatrudnienia kolejnych pracowników. Jeśli przedsiębiorca wybrał franczyzę, to ma ułatwione zadanie, ponieważ tak zwana firma matka pomaga w takich sytuacjach. Właściciel nie ponosi żadnych wydatków z własnej kieszeni, dlatego taka forma biznesu jest bardzo popularna w dużych miastach.

Dzięki temu można prowadzić kilka oddziałów naraz, mając pod sobą profesjonalne zaplecze techniczne, menedżerów, a także większe możliwości kredytowe w banku. Biznesy internetowe także mogą się cały czas rozwijać, tym bardziej, że koszty rozwoju są o wiele mniejsze. Jest większa łatwość współpracy, coraz więcej rozwiązań technicznych jest darmowych, a na dodatek ludzie bardzo chętnie angażują się w takie projekty. 

Dodaj komentarz