Umiejętności informatyczne w sztuce
Sztuka jest to szerokie pojęcie określające ekspresję uczuć i emocji człowieka, dzięki niej możemy jako ludzie, wyrazić praktycznie wszystko i podzielić się tym ze światem.
Weźmy za przykład pisarza. Tworzy piękne wiersze, pisze ciekawe opowiadania. Chciałby podzielić się tym z odbiorcami w jakiś sposób. Informatyka wyciąga ku niemu pomocną dłoń i daje naszemu pisarzowi gotowe rozwiązania, które pomogą mu dotrzeć do czytelników na całym świecie. Pisarz może dzięki swoim umiejętnościom, lekkiemu zaangażowaniu, oraz z pomocą dostępnych narzędzi (programów informatycznych i internetu) wypuścić swoje dzieła w świat.
Co może zrobić?
– Przepisać wiersze z pomocą edytorów tekstu, bądź zeskanować za pomocą smartfona do plików PDF bezpośrednio z kartki, co pomoże mu gromadzić teksty w bezpiecznym miejscu w chmurze bądź na dysku SSD bądź HDD na swoim komputerze.
– Założyć portale społecznościowe tj. Stronę na Facebooku, profil na Twitterze bądź konto na Instagramie, co z pewnością zaowocuje po pewnym czasie bazą odbiorców jego treści.
– Może założyć bloga na którym będzie publikował swoje wiersze w formie „Daily” (codziennej), bądź tygodniowej.
Dzięki zdolnością informatycznym może również spieniężyć swoją pracę.
W jaki sposób?
– Reklamy Google AdSense na blogu.
– Wydanie e-booka (po zbudowaniu grupy odbiorców) za pośrednictwem serwisu Amazon, gdzie jest to darmowe.
– Posty sponsorowane (po zbudowaniu grupy odbiorców) na Instagramie bądź Twitterze.
Jakie zdolności natury informatycznej, przydają się w sztuce?
Z pogranicza informatyki można wyodrębnić masę zdolności, które znajdą zastosowanie również w sztuce i jej tworzeniu. Są to między innymi:
– Cierpliwość oraz bycie konsekwentnym, zarówno programista jak i pisarz czy malarz do celu dąży powoli i eliminuje błędy już na etapie tworzenia.
– Analityka, twórca aplikacji jak i autor książki musi znaleźć problem, który może rozwiązać poprzez swoje dzieło. Wymierną sprzedaży jest popyt, który ją napędza.
Załóżmy, że chcemy pozbyć się natrętnych osób z naszego otoczenia. Możemy zarówno kupić aplikacje, która ich wykrywa i blokuje w mediach społecznościowych, jak i kupić książkę, która zmieni nasze myślenie i postrzeganie świata na etapie, który pozwoli nam lepiej czytać intencje innych.
– Umiejętność skupienia się, żeby powstało coś wartego uwagi, najpierw sami powinniśmy poświęcić temu własną.
Podsumowując, można między tymi dwoma, z reguły odrębnymi dziedzinami życia, zauważyć zależność. Zarówno w informatyce jak i sztuce, potrzebne są zbliżone do siebie w niektórych aspektach umiejętności, zaś pewna ich liczba dopełnia drugą w dość kluczowych sprawach. Nie można również zapomnieć o tym, że najważniejszą cechą, która pomaga w osiągnięciu celu, jest wytrwałość.