Poznaj bliżej Wadowice

Poznaj bliżej Wadowice

Wadowice to blisko 19-tysięczne miasto należące do województwa małopolskiego, jest to również siedziba powiatu wadowickiego. Miasto słynie przede wszystkim z tego, że urodził się w nim papież Jan Paweł II, ma to związek z licznymi symbolami nawiązującymi do tego wielkiego człowieka. Aby dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście, a więc sprawdzić wiadomości Wadowice warto odwiedzić portal wiadomosciwadowice.pl. Z czego słynie miasto i co warto w nim obejrzeć jeśli planujemy wizytę?

​Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum zostało otworzone w 1984, na 64-lecie urodzin Jana Pawła II. Misją muzeum jest upowszechnianie wiedzy na temat życia Ojca Świętego. Muzeum zajmuje cztery kondygnacje na których prezentowane są multimedialne wystawy wraz z narracją. W pomieszczeniach budynku można obejrzeć także elementy związane z dawnym wyposażeniem domu Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Znajdziemy tutaj wiele rękopisów, dokumentów, świadectw szkolnych, fotografii rodzinnych, a także zwyczajne przedmioty użytkowane w trakcie jego wypraw – między innymi plecak, wiosło do kajaka, narty i inne. Niezwykłe wrażenie robią również eksponaty i wspomnienia związane z tragiczną próbą zamachu na życie papieża. Bez wątpienia jest to magiczne miejsce, które w unikatowy sposób próbuje odtworzyć historię związaną z postacią Ojca Świętego.

​Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach

Słynna bazylika znajdująca się w Wadowicach to miejsce o którym wzmianki w różnych dokumentach datowane są na rok 1325. Była to wówczas drewniana konstrukcja, która spłonęła w 1440 roku w trakcie pożaru miasta. Między latami 1792 i 1798 została wybudowana późnobarokowa budowla. Przez kolejne lata aż do współczesności przechodziła różnorakie renowacje, remonty i przebudowy. Współcześnie została odnowiona i odmalowana w latach 2000 do 2003. Miejsce jest szczególnie znane z tego, że to właśnie w tym miejscu Karol Wojtyła przyjął chrzest oraz przystąpił do I Komunii Świętej.

​Plac Jana Pawła II w Wadowicach

Odwiedzając Wadowice warto zajrzeć na tutejszy rynek zwany obecnie Placem Jana Pawła II. Na placu można znaleźć pomnik papieża Jana Pawła II, który został tutaj postawiony w 2006 roku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na specjalne tablice wmontowane w powierzchnię rynku – pokazują one informacje o pielgrzymkach Jana Pawła II zarówno do Polski, jak i do innych krajów. Po wykonanym remoncie, po roku 2012 plac zyskał granitową nawierzchnię oraz kilka obiektów związanych z małą architekturą.

Dodaj komentarz