Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem – to prawda stara jak świat i odnosi się ona również do branży transportowej. Uszkodzenia przewożonego towaru mogą wynikać bezpośrednio z nieodpowiednich działań przewoźnika, mogą być również spowodowane przez czynniki losowe nie będące rezultatem jego błędów. Jakie problemy najczęściej przytrafiają się przewoźnikom podczas wykonywania zlecenia?
Czynniki losowe
W zasadzie trudno jest rozpatrywać czynniki, dzieląc je na losowe i te spowodowane działaniem przewoźnika, wszystko zależy od kontekstu. Wypadki samochodowe bez wątpienia należą do jednej z najczęstszych przyczyn uszkodzenia towaru, poza tym mogą mieć dużo poważniejsze skutki. Nieostrożność na drodze, zbyt duża prędkość albo trudne warunki pogodowe mogą sprawić, że bezpieczne prowadzenie pojazdu okaże się trudniejsze niż w normalnych warunkach. Niekorzystną pogodę odczuwają przede wszystkim kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych – prowadzą w końcu pojazdy wymagające większej wprawy niż samochody osobowe.
Historia zna również przypadki napadów na przewoźników transportujących szczególnie cenne towary. Wysoka wartość ładunku przyciąga osoby o niekoniecznie uczciwych zamiarach, które w celu przejęcia przesyłki będą się starały uniemożliwić jego dostarczenie.
Umyślne działania przewoźnika
Przewoźnik również może okazać się osobą nieuczciwą i działać niezgodnie z interesem klienta. Firmy transportowe współpracujące ze złodziejami należą do rzadkości, jednak takie sytuacje po prostu się zdarzają. Złodzieje wzbogaceni w wiedzę oszusta z firmy mają ułatwione zadanie – wiedzą, kiedy i którym pojazdem odjedzie interesujący ich towar.
Wybór miejsca parkowania pojazdu, którym przewozimy przesyłkę jest istotną decyzją, od niej bowiem zależy poziom bezpieczeństwa transportu. Nie warto więc wybierać słabo strzeżonych parkingów na odludziu – takie miejsce może się okazać łatwym celem dla potencjalnych złodziei.
Kwestią istotną szczególnie w przypadku towarów szybko psujących się bądź też niebezpiecznych jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Jeśli żywność nie będzie przewożona w odpowiednich warunkach, prawdopodobnie jej stan po dostarczeniu będzie pozostawiał wiele do życzenia. Konsekwencje w przypadku nieprawidłowego transportowania ładunków niebezpiecznych mogą być dużo poważniejsze niż niezadowolenie odbiorcy.
Co grozi przewoźnikom?
Konsekwencje wynikające dla przewoźnika w przypadku uszkodzenia, kradzieży bądź zagubienia towaru zależą oczywiście od okoliczności, w jakich się to stało i czy przyczyną była wina przewoźnika. Konsekwencje finansowe dla firmy to jedna z opcji, a zwolnienie pracownika, który zawinił również jest możliwe.