Czy małe firmy mogą korzystać z faktoringu?

Czy małe firmy mogą korzystać z faktoringu?

Wielu przedsiębiorcom faktoring może się kojarzyć z ogromnymi podmiotami. Faktycznie, często korzystają z niego duże podmioty, które mogą liczyć na limity sięgające wielu milionów złotych. W ich przypadku często stosowane są faktury z odroczonym terminem płatności, a bieżące wydatki bywają bardzo duże. Faktoring jest w związku z tym bardzo pomocny w utrzymaniu płynności finansowej firmy i posiadaniu zawsze odpowiedniego zapasu gotówki na nieprzewidziane sytuacje.

Problem z wymaganiem przez klientów faktur z odroczonym terminem płatności dotyka też jednak mniejszych przedsiębiorstw, które jednocześnie również mogą mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej przy dużej ilości takich faktur. Tak więc, czy małe firmy, a właściwie mikrofirmy, też mogą korzystać z faktoringu? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Sprawdź!

Mikrofaktoring to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich podmiotów

Pojęcie mikrofirmy czy też mikroprzedsiębiorcy bywa różnie definiowane przez poszczególne instytucje i organizacje. Ogółem mówiąc, można powiedzieć, że do tych kategorii zaliczają się firmy i przedsiębiorcy o niewielkich dochodach (na poziomie kilkunastu lub kilku tysięcy złotych miesięcznie), bardzo często są to firmy jednoosobowe, w ramach których właściciel świadczy innym podmiotom usługi na zasadzie freelancingu.

Właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach niektóre firmy faktoringowe oferują tak zwany mikrofaktoring dla małych firm. Czym różni się on od “tradycyjnego” faktoringu dla dużych podmiotów? Przede wszystkim z reguły nie istnieją tutaj zazwyczaj wymogi minimalnego obrotu przekazanego do faktoringu, co mogłoby być w przypadku małych firm problemem z uwagi na ich nieduże i często nieregularne przychody.

Dodatkowo, w mikrofaktoringu znika obowiązek zawierania stałych umów, a można rozliczać pojedyncze faktury. Niewielkie firmy często nie mają stałych klientów, czy to z uwagi na trudności z ich pozyskaniem, czy na specyfikę branży (niektóre usługi są potrzebne tylko raz i nie ma potrzeby, aby nawiązywać dłuższą relację z ich wykonawcą).

Dlaczego mikrofaktoring jest możliwy?

Faktoring jest kojarzony z dużymi podmiotami głównie dlatego, że swego czasu wiązał się z dużą ilością pracy i oferowanie go niewielkim przedsiębiorstwom byłoby po prostu nieopłacalne. Obecnie jednak nowoczesna technologia pozwala zautomatyzować procesy m.in. przyjmowania wniosków, tworzenia umów czy wypłaty środków.

Dzięki temu faktoring stał się mniej kosztowny dla firm faktoringowych, a przy tym wygodniejszy i łatwiej dostępny dla współpracujących z nimi firm (choćby z racji na to, że obecnie usługi faktoringowe są świadczone bardzo często online).

Dodaj komentarz