Czy stomatolog może wystawić L4?

Czy stomatolog może wystawić L4?

Od czasu do czasu konieczna jest wizyta u stomatologa. Niekiedy leczenie zębów wiąże się ze skomplikowanymi zabiegami chirurgicznymi, bólem i innymi dolegliwościami. Czy dentysta może wystawić l4 w takim przypadku?

L4 od dentysty

Czy dentysta może wystawić l4? Nie wszyscy stomatolodzy mogą wystawiać zwolnienia lekarskie ZUS ZLA, zwane popularnie l4.

Uprawniony do tego dentysta musi najpierw uzyskać zgodę ZUS na wystawianie zwolnień lekarskich, co wiąże się ze złożeniem przez niego oświadczenia o przestrzeganiu zasad orzekania do czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienia elektroniczne

Warto wspomnieć, że obecnie wystawiane są wyłącznie zwolnienia e-ZLA, czyli zwolnienia w formie elektronicznej, które trafiają do pracodawcy poprzez Platformę Usług Elektronicznych (tzw. PUE) – portal udostępniony i zarządzany przez ZUS. Konieczne jest zatem posiadanie przez lekarza komputera z dostępem do internetu oraz założenie konta na platformie.

NFZ czy prywatnie?

Czy dentysta może wystawić l4 mimo, że przyjmuje na NFZ? Nie ma znaczenia, czy stomatolog podpisał kontrakt z NFZ na refundację zabiegów, czy praktykuje w prywatnym gabinecie. W każdym z tych przypadków, za zgodą ZUS może wystawiać zwolnienia l4.

Plomba… i co dalej?

Czy dentyści mogą wystawić l4 w każdym przypadku? Nie. Kiedy np. plombujemy ząb trudno sobie wyobrazić, że stomatolog wystawi nam zwolnienie. Jeżeli jednak zabieg stomatologiczny wiąże się z niebezpieczeństwem krwawienia, opuchlizny, bólem lub gorączką na pewno uzyskamy takie zwolnienie. Często zdarza się, że wizyta u dentysty łączy się z zabiegiem chirurgicznym, po którym możemy odczuwać wymienione dolegliwości. Zabiegi, takie jak nacięcie dziąsła lub odcięcie zęba przyrośniętego do kości, są już wykonywane przez stomatologa-chirurga i na pewno nikt nie będzie się w tym przypadku zastanawiał nad zasadnością takiego zwolnienia.

Zwolnienie a wykonywana praca

Czy dentyści mogą wystawić l4 w przypadku, gdy dyskomfort po zabiegu lub ewentualne powikłania uniemożliwiają pracę pacjentowi? Oczywiście. Zwolnienie lekarskie powinno być wystawione przez stomatologa również z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej przez pacjenta pracy. Jeżeli np. robotnik budowlany będzie miał resekcję lub ekstrakcję wykonywaną w gabinecie dentysty-chirurga, dodatkowo przypisane antybiotyki, to nie można sobie wyobrażać, że będzie mógł wykonywać swoją pracę w deszczu i zimnie. Czasami zabieg w gabinecie stomatologicznym jest na tyle inwazyjny, że wystawienie zwolnienia od pracy jest konieczne nawet bez uwzględniania warunków i rodzaju pracy pacjenta.

Opieka nad dzieckiem

W przypadku małych dzieci, które odczuwają dolegliwości po zabiegu chirurgii stomatologicznej możliwe jest skorzystanie rodzica ze zwolnienia lekarskiego na czas opieki nad dzieckiem. Jest tak tylko w przypadku, gdy nie ma innej osoby mogącej zapewnić dziecku opiekę.

Często zdarza się, że możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od lekarza dentysty. Jeżeli przeczuwamy, że zabieg stomatologiczny będzie skomplikowany i inwazyjny warto wiedzieć, czy dentysta może wystawić l4, żeby uniknąć potem komplikacji i powikłań.

Dodaj komentarz