Dlaczego dobrze jest być na etacie?

Dlaczego dobrze jest być na etacie?

Praca na etacie bywa ostatnio w mediach społecznościowych przedstawiana jako najgorsza decyzja, którą może podjąć osoba chcąca zarabiać porządne pieniądze. Tymczasem praca na etacie to obecnie najpewniejsze źródło dochodu i poczucia stabilności, którego w tych czasach na pewno nie daje bycie przedsiębiorcą. Etat wbrew pozorom nie ogranicza nas tak mocno, jak przedstawiają to profile motywacyjne.

Etat to określone godziny pracy
Osoba pracująca na etacie wie, kiedy ma być w pracy i wie, kiedy będzie mogła z niej wyjść. Samozatrudnienie nigdy nie da nam takiej pewności. Pracując na etacie, łatwiej jest nam więc rozplanować pozostałe, wolne po pracy godziny, na przykład na ulubione aktywności, naukę nowej umiejętności albo zabawę z dziećmi. Będąc przedsiębiorcą, nigdy tak naprawdę nie wiemy, ile mamy czasu i czy danego dnia nie wypadnie nam coś ważnego. Mamy więc mniej czasu na rozwijanie siebie i swojego życia prywatnego, z czym osoby pracujące na etacie zazwyczaj nie mają zupełnie problemów. W tej kwestii etat wydaje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Etat to pewne pieniądze
A w każdym razie zazwyczaj tak jest. Umowa określa podstawę naszego wynagrodzenia i sposób, w jaki na nie zarabiamy. Wiemy, ile jest warta godzina naszej pracy i nie musimy się martwić, że nie uda nam się na tę stawkę zarobić. Natomiast zarobki przedsiębiorcy są ściśle uzależnione od włożonej przez niego w swoją firmę pracy i poniekąd również szczęścia, bo w jednym miesiącu może być znacznie mniej klientów, niż w poprzednim. Osoba pracująca na etacie może starać się sobie dorobić “na boku”, natomiast przedsiębiorca, zwłaszcza prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, nie może sobie pozwolić o zapomnieniu o swojej firmie i pracy u kogoś na pół etatu lub otworzeniu kolejnej działalności i rozwijania jej.

Za co odpowiadasz na etacie?
Etat to wygodna umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Odpowiadasz tylko za swoją część pracy, chyba że zostajesz kierownikiem albo nadzorujesz pracę całego zespołu. Przeważnie jednak wykonujesz swoją pracę i zupełnie nie przejmujesz się tym, czy osoba przy biurku obok radzi sobie równie wydajnie. Inaczej w przypadku przedsiębiorcy, który nie tylko wywiązuje się ze swojej pracy, ale także musi nadzorować pracę swoich pracowników. To on przeważnie świeci oczami, jeśli coś się nie uda i na nim spoczywa odpowiedzialność za opóźnienia. Przez to praca na etacie jest znacznie mniej szkodliwa psychicznie i pozwala nam łagodniej podchodzić do swoich obowiązków.

Dodaj komentarz